Učňovská zkouška
Varianta 1
Otázky k tématu
- Spotřebič na pevná paliva, který je určen pouze na vytápění jedné místnosti je lokálním spotřebičem. Výkon není obvykle větší než 15KW.
- Na spalinové cestě může být maximálně jeden krb s otevřeným ohništěm. V jednom podlaží můžou být připojeny maximálně dva loklání spotřebiče. Do společného komína pro více podlaží nad sebou mohou být připojeny samosattnými kouřovody nejvýše dva uzavíratelné lokální spotřebiče na pevná paliva.
- Za otevřené spotřebiče se považuje krb s otevřeným ohništěm. Na jedné spalinové cestě může být maximálně jeden spotřebič. Provedení B spotřebič, který odebírá spalovací vzduch z prostoru, v němž je umístěn, a spaliny jsou odváděny do volného ovzduší
- Svislý kouřovod s funkcí komína lze použít pouze uspotřebičů, které mají spalinové hrdlo se svislou osou. Technicky odůvodněným případem je např. spotřebič situovaný v nejvyšším podlaží, kde při odvodu spalin kouřovodem a komínem by byla účinná výška komína nedostatečná. U spotřebyčů na plyná paliva nesmí být vyšší než 5m. U tuhých paliv nesmí délka kouřovodu s funkí komína přesáhnout 8m.
- Nejmenší průměr může být 120mm, ale zároveň nesmí být plocha menší než-li 0,015m2. Tedy nejmenší průřez u kruhových spalinových cest je 140mm. Nejmenší účinná výška je 5m. Neúčinná výška u dřeva nebo kapalných paliv musí být minimálně 1/20 účinné výšky u ostatních spalovaných komodit je to 1/10. (zároveň nesmí být menší než 500mm)
- Provádí se např. z nerezové ocely. Izoluje se, pokud je delší 2m. Jednotlivé dílce se zasouvají do sebe. Optimální přesha 50mm.
- Do spalinové cesty kotlů na pevná paliva nebo kotlů na kapalná a plynná paliva s přetlakovým hořákem, kde je zaručeno, že na hrdle spotřebiče není přetlak, se doporučuje montovat regulátor (omezovač) tahu (3.8.4) podle obrázku 13, kterým se vyrovnává komínový tah ve spalinové cestě. Výpočet spalinové cesty s regulátorem tahu se posuzuje podle kapitoly 5. U regulátoru tahu musí být umožněna aretace jeho nastavení a musí mít polohu min. nastavení nebo otevření podle pokynů výrobce spotřebiče.
- Tepelné třídy, Vyhoření sazí, působení kondezátu, tepelný odpor, Odolonst proti korozi, tlaková třída, vzdálenost od hořlavých materiálů
- Tepelné odolnost do 600 t, N1 – tlaková třídy (40pa, únik 3lm2/s), pro suchý provoz, odolný proti LTO s obsahem síry větší než 0,2%, uhlí rašeliny, g- odolné proti vyhoření sazí, vzdálenost od hořalvých materiálů 50mm
- Např spalinová cesta pro tuhá paliva se skládá z komínové vložky, izolace a komínového pláště, ve spodu je založená patním kolenem např. s odvodem kondenzátu, následně pokračuje vybírací otvor, sopouch do kterého ústí kouřovod dále čistící otvor a nakonec komínová hlava. Spalinová cesta musí splňovat všechny podmínky požární bezpečnosti a musí odpovídat spotřebiči který je naní připojen.
- Veškeré komínové vložky, kolena, sopouchy atd… musí být certifikované pro dané použití. Shodou výrobce prokazuje, že výrobek který si nechal ocertifikovat odpovídá kvalitou všem jeho vyrobeným výrobkům.
- 1m, 650mm, 500mm
- 1443, 73 4201, 73 42030, 73 42031, 73 4231, vyhláška č. 91/2010 Sb. z 1. března
- Při uvedení spalinové cesty do provozu, při vyhořezní sazí, po změně na spalinové cestě, při změně spotřebiče nebo při přechudu najiný typ paliv – - provádět smí pouze revizní technik spalinových cest, revizní technik komínů, specialista bezpečnosti práce-revizním technikem komínových systémů
- číslo, datum provedneí kontroly, jméno kdo jí vykonal, adresa kontrolovaného objekut, výrobce komínových vložek, systémového komínů nebo komponentů individuálního komínů, základní údaje o spotřebiči paliv, rozhodnutí zda li spal. cesta vyhovuje či nevyhovuje. zjištěné nedostatky kter byly/nebyli odstraněny na místě, termín odstranění nedostatků dále také technickou zprávu
- Sopouch musí mít menší nebo rovný průřez k spalinové cestě. Minimmální vzdálenost u sopouchů do 90 odklonu je 300mm nad 90 je to 600mm
- Vnitřní povrch musí být perfektně vyspárován aby nemohlo dojít k úniku spalin. Vnější plášť musí být odolný (zejména v nadstřešní části) proti povětrnostním podmínkám. Nesmý být použity cihly o velikosti menší 1/2 také nesmí být nikdy dvě spáry nad sebou.
- Vybírací otvor slouží k vybírání spalin po čištění. Nesmí ústit v obytném prostoru a zároveň v prostru kde se vyskytují hořlavé materiály. Podlaha musí být do vzdálenosti 600mm nehořlavá. Měl by být ve sklepní místnosti (např garáž…) Velikost nesmí být menší než 120mm x 180mm. Výška nad podlahou by neměla být menší než 300mm a větší než 1000mm U podlažního komínu je povolená výška nad podlahou 100mm.
- Lávka se nemusí zřizovat pokud je čistící/vymetcí otvor vzdálen do 6 m od ústí komína a na komíně není umístěn komínový nástavec. Šířka by měla být větší než 250mm, výšk 1000mm mezimadlo 500mm výška od ústí komína 650mm až 750mm, výška nad taškamy 100mm, Vzdálenost od komína 400mm až 600mm
- Rosný bod spalin je teplota kdy dochází ke kondenzaci tedy přechod ze skupenstvý plynného do kapalného. Je ovlivněn taplotou a tlakem.
- ústřední jsou spotřebiče, které slouží k vytápění bytových domů u tuhých a kapalných paliv mají spravidla výkon větší 15KW Technologické slouží v průmyslu.
- Na jeden průduch může být připojen pouze jeden spotřebič. Při modernizaci objektu v technecky neřešitelných případech lze připojit dva technologické nebo ústřední zdroje v jednom poldaží. Rychlost proudění při provozu méně vykonného nesmí být nižší než-li 0,5m.s.
- asdf
- Technologický spotřebič, který je určen pro používání i v letních měsících (např. pro ohřev vody), má být i u stávajících objektů připojen vždy samostatným kouřovodem do samostatného komína.
- Minimální průměr průducu je 120mm potažmo 140 u kruhového průduchu. Nejmenší účinná výška je 5m neúčinná 500mm nebo 1/20 účinné výšky u spotřebičů na dřevo.
- Regulace tahu se dělá pomocí – regulace škrcením, směšováním ventilátor v ústí komína
- Kouřovod zděný nebo vysekaný do zdiva musí být uvnitř hladký, dobře vyspárovaný nebo omítnutý, popř. opatřený ochranným pouzdrem odolným proti účinkům spalin. Kouřovod musí být chráněn proti pronikání vody nebo vlhkosti.
- Maximální úhel u nových komínů může být 15 stupňů, při rekunstrukci v technicky odůvodněných případech to je 30 stupňů. Ve zděných komínech můžou být v úhybu použety pouze celé cihly. Nesmí se provádět ve stropech.
- Musí být nehořlavý dle třídy rekace na oheň (A1 či A2). Vnější teplota by neměla být vyšší 52 C. U přistavěných komínů platí podmínka do 2500mm
- konstrukční díl komína pro spotřebiče na kapalná nebo pevná paliva, umožňující jejich vymetání a čištěni z půdního prostoru nebo ze střechy 180 x 120 (nesmí být menží než 0,028m), osazují se do vnějšího povrchu komínového pláště, komínová lávka je 800 až 1200mm pod vymetacím otvorem, zřizuje se kvůli vymetání spalinové cesty, nejméně 600mm a nejvýše 1200mm nad podlahou, má být umístěn na chodbě či ve sklepě, garáži… nikoliv v obytných částech bytu. Okolí musí být do vzdálenosti 600mm nehořlavé.
- Komínový tah měříme v m za s. Minimální komínový tah je 0,5m.s.
- Lambda a alfa, značí poměr nasávaného vzduchu ku spotřebovanému (ci nasávaného vzduchu ku množstvý které by mělo být spláne dlo stechiometrického výpočtu z chemické rovnice)
- Za lokální se považuje takový spotřebič na plynná paliva, jehož výkon je do 7KW a slouží k vytápění jedné místnosti.
- Na jeden komín v jednom podlaží může být připojeny maximálně 4 spotřebiče. Za podmínek že nejvýkonnější nebude mít vyšší výkon než dvojnásobek nejméně výkonného. A při nejnižším výkonu nekrelsne rychlost spalin ve spalinové cestě pod 0,5m.s.
- Minimální rozměr průduchu na plynná paliva je 100mm. Spojují se buď z gumovou přechodkou (třída H1,H2,P1,P2) či napřímo a to u tříd N1 a N2. Nejmenší účinná výška jsou 4m. Neúčinná 1/10 účinné výšky spalinvé cesty nebo 150mm u úzkého a 250mm u kom. průduchu středního nebo průlezného. U přetlakových kotlů neúčinná část býte nemusí.
- Zhotovují se z plast, nerezu, hliníku. plast je pro kondenzační kotle, hliník např. pro turobokotle a nerez pro atmosférické kotle
- Používáse u plynných spotřebičů s atmosférickým hořákem (provedení B) a- nasává do komínu vzduch z místnosti v případě většího komínového tahu, b- vypouští spaliny do místnosti v případě, že komín nemá odpovídající tah, c- působí jako pojistka proti zpětnému tahu při opačném proudění v komínu
- Uzavírají např spalinovou cestu když je spotřebič mimo provoz. Nedochází pak k úniku tepla. Mohou být termcké s tepelným ovládáním bimetalem který uzavírá spal. cestu při teplotě do 50 C, nebo s elektrickým ovládáním servomotorem(v závyslosti na spouštěnía vypínání hořáku. Osazují se buď na kouřovod za spotřebič nebo v průduchu komína.
- Vyústění přez zeď se smí volit pouze v technicky odůvodněných případech. Volí se zejména při použití Turbokotlů. Nevýhodou je, že spaliny mohou obtěžovat okolí, níčit fasádu. Výhodou je, že je spal. cesta kratší a tedy i levnější.
- krycí deska- monolitcký beton, tloušťka min 80mm s hladkým povrchem, pokud přesahuje komínový plášť, měla by být osazena okapničkou, provést diletační mezeru mezi krycí deskou komínovou vložkou
- Vymetací otvor – tuhá paliva, Vybírací otvor – , čistící otvor – Měřící otvor -
- úzké – do 0,04m2, střední od 0,04m2 do 0,2025 m2 a průlezné s plochou větší než 0,2025m2
- Druhy tahoměrů?
- Komínová ztráta
Neopominutelný odborný základ
Ostatní odborné otázky
Varianta 1
Neopomenutelný odborný základ
Ostatní odborné otázky
Varianta 3
Ostatní odborné otázky
Varianta 4
Obsah
Strana
1 Předmět normy 6
2 Citované normativní dokumenty 6
3 Termíny a definice 7
4 Třídění 14
5 Požadavky na spalinovou cestu 17
6 Navrhování a provádění komínů 18
6.1 Všeobecně 18
6.2 Konstrukční uspořádání komínů 19
6.3 Materiály komínů 20
6.4 Komínové a vzduchové průduchy 22
6.5 Komínový plášť 23
6.6 Příslušenství komína 24
6.7 Komíny nad střechou 26
7 Navrhování a provádění kouřovodů 31
7.1 Všeobecné požadavky 31
7.2 Samostatné kouřovody 32
7.3 Společné kouřovody 33
7.4 Svislé kouřovody s funkcí komína 33
8 Spalinová cesta 34
8.1 Požární odolnost spalinové cesty 34
8.2 Otvory ve spalinové cestě 34
8.3 Regulační klapky ve spalinové cestě 37
8.4 Přídavná zařízení ve spalinové cestě 38
9 Připojování spotřebičů 38
9.1 Všeobecně 38
9.2 Samostatné komíny 39
9.3 Společné komíny pro jedno podlaží 40
9.4 Společné komíny pro více podlaží 41
10 Odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší 46
10.1 Všeobecně 46
10.2 Spotřebiče do jmenovitého výkonu 7kW 46
10.3 Spotřebiče jmenovitého výkonu vyššího než 7 kW 46
11 Kontrola spalinové cesty 47
11.1 Označováni komínů a komínových průduchů 47
11.2 Výchozí kontrola spalinové cesty 48
12 Provozní kontrola, čištěni a údržba spalinových cest 50
12.1 Provozní kontrola a čištění 50
12.2 Údržba 50
Příloha A (normativní) Minimální tloušťky stěny spalinové cesty kovových komínových vložek a
tvarovek (pro použití u komínů v České republice) 51
Příloha B (normativní) Zásady pro vyústění vývodu spalin spotřebičů v provedení B a C s hořákem
s nuceným přívodem spalovacího vzduchu nebo s nuceným odvodem spalin 54
Příloha C (normativní) Vzor výchozí revizní zprávy spalinové cesty 56
Příloha D (informativní) Vzor obsahu technické zprávy 57
Příloha E (normativní) Lhůty kontrol a čištění 58
Příloha F (informativní) Doplňující obrázky 59
Předmluva
Změny proti předchozí normě
Tato norma je přepracována s ohledem na evropské technické normy již zavedené do soustavy ČSN (a další připravované EN) v oblasti odvodu spalin kouřovodem a komínem do volného ovzduší. Sjednocuje názvosloví a třídění s ČSN EN 1443 a sjednocuje podmínky navrhování, provádění, kontroly, čištěni a údržby spalinových cest s ČSN EN 12391-1. Doplňuje předchozí vydání normy o základní požadavky na přetlakové a společné komíny a stanovuje podmínky pro odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší.
Souvisící ČSN
ČSN 01 3420 Výkresy pozemních staveb — Kreslení výkresů
ČSN 06 0310 Tepelné soustavy v budovách — Projektování a montáž
ČSN 06 1201 Lokální spotřebiče na tuhá paliva — Základní ustanovení
ČSN 06 1002 Evropský systém třídění spotřebičů na plynná paliva podle způsobu odvádění spalin (provedení spotřebičů)
ČSN 06 1201 Lokální spotřebiče na pevná paliva — Základní ustanovení
ČSN EN 121809 (06 1203) Teplovodní kotle pro domácnost na pevná paliva — Jmenovitý tepelný výkon nejvýše 50 kW — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 121815 (06 1204) Varné spotřebiče pro domácnost na pevná paliva — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13229 (06 1205) Vestavné spotřebiče k vytápění a krbové vložky na pevná paliva — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13240(06 1206) Spotřebiče na pevná paliva k vytápění obytných prostorů — Požadavky a zkušební metody
ČSN 06 1401 Lokální spotřebiče pro plynná paliva — Základní ustanovení ČSN 07 0703 Kotelny se zařízením na plynná paliva
ČSN 38 6405 Plynová zařízení — Zásady provozu ČSN 41 7240 Ocel 17240 Cr-Ni
ČSN 41 7249 Ocel 12249 Cr-Ni
ČSN EN 10025-1 (42 0904) Výrobky válcované za tepla z konstrukčních ocelí — Část 1: Všeobecné technické dodací podmínky
ČSN EN 10025-2 (42 0904) Výrobky válcované za tepla z konstrukčních ocelí — Část 2: Technické dodací podmínky pro nelegované konstrukční oceli
ČSN EN 10326 (42 0910) Plechy a pásy z konstrukčních ocelí, kontinuálně žárově pokovené — Technické dodací podmínky
ČSN EN 10302 (42 0917) Žáropevné oceli (odolné tečení), niklové a kobaltové slitiny
ČSN EN 10088-1(42 0927) Korozivzdorné oceli — Část 1: Přehled korozivzdorných ocelí
ČSN EN 10088-2 (42 0927) Korozivzdorné oceli — Část 2: Technické dodací podmínky pro plechy a pásy pro všeobecné použiti
ČSN EN 10095 (42 0946) Oceli a niklové slitiny žáruvzdorné
ČSN EN 573-3 (42 1401) Hliník a slitiny hliníku — Chemické složení a druhy tvářených výrobků — Část 3:
Chemické složení
ČSN EN 998-1 (72 2401) Specifikace malt pro zdivo — Část 1: malty pro vnitřní a vnější omítky
ČSN EN 998-2 (72 2430) Specifikace malt pro zdivo — Část 2: Malty pro zdění
ČSN 72 2600 Cihlářské výrobky — Společná ustanovení
ČSN 73 0035 Zatížení stavebních konstrukci
ČSN 73 0540-1 Tepelná ochrana budov Část 1: Terminologie
ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov — Část 2: Požadavky
ČSN 73 0540-3 Tepelná ochrana budov — Část 3: Návrhové hodnoty veličin
ČSN 73 0540-4 Tepelná ochrana budov — Část 4: Výpočtové metody
ČSN 73 0804 Požární bezpečnost staveb Výrobní objekty
ČSN 73 0831 Požární bezpečnost staveb — Shromažďovací prostory
ČSN 73 0833 Požární bezpečnost staveb — Budovy pro bydlení a ubytování
ČSN EN 13501-1 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb—Části: Klasifikace podle výsledků zkoušek na oheň
ČSN EN 13501-2 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb — Část 2: Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti kromě vzduchotechnických zařízení
ČSN 73 0863 Požárně technické vlastnosti hmot — Šíření plamene po povrchu stavebních konstrukcí
ČSN 73 1101 Navrhování zděných konstrukcí
ČSN 73 2310 Provádění zděných konstrukcí
ČSN P ENV 13670-1 (73 2400) Provádění betonových konstrukcí — Část 1: Společná ustanovení
ČSN EN 206-1 Beton — Část 1: Specifikace, vlastnosti, výroba a shoda
ČSN 73 3610 Klempiarske práce stavebné
ČSN 73 4110 Vysoké komíny zděné
ČSN EN 1457 (73 4202) Komíny — Pálené/Keramické komínové vložky — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 1806 (73 4203) Komíny — Pálené/Keramické tvárnice pro jednovrstvé komíny — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 1859 (73 4204) Komíny — Kovové komíny — Zkušební metody
ČSN EN 13502 (73 4205) Komíny — Pálené/Keramické komínové nástavce — Požadavky a zkušební
metody
ČSN EN 12446 (73 4207) Komíny — Konstrukční díly — Prvky komínového pláště z betonu
ČSN EN 1857, Oprava 1(73 4208) Komíny — Konstrukční díly — Betonové komínové vložky
ČSN EN 1858 (73 4209) Komíny — Konstrukční díly — Betonové komínové tvárnice
ČSN EN 13069 (73 4212) Komíny — Pálené/Keramické pláště pro systémové komíny— Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13063-1(73 4213) Komíny — Systémové komíny s pálenými keramickými vložkami — Část 1:
Požadavky a zkušební metody pro stanoveni odolnosti při vyhoření sazí
ČSN EN 13063-2 (73 4213) Komíny — Systémové komíny s pálenými keramickými vložkami — Část 2:
Požadavky a zkušební metody při mokrém provozu
ČSN EN 14241-1 (73 4214) Komíny — Elastomerní těsnění a elastomerní tmely — Materiálové požadavky a zkušební metody — Část 1: Těsněni pro komínové vložky
ČSN EN 14471 (73 4215) Komíny — Systémové komíny s plastovými vložkami — Požadavky a zkušební
metody
ČSN 73 4231 Kamna — Individuálně stavěná kachlová kamna
ČSN 73 4232 Sporáky — Individuálně stavěné kachlové sporáky
ČSN 74 3282 Ocelové žebříky — Základní ustanovení
Souvisící právní předpisy
Zákon Č. 22/1 997 Sb. o technických požadavcích na Výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a změně některých zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 163/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky (v platném znění — ve znění nařízení vlády Č. 312/2005 Sb.), ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 190/2002 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na stavební výrobky označované CE, ve znění pozdějších předpisů
Nařízení vlády č. 352/2002 Sb. ‚ kterým se stanoví emisní limity a další podmínky provozování spalovacích stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška ministerstva vnitra České socialistické republiky Č. 111/1981 Sb., očištění komínů, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška ministerstva pro místní rozvoj Č. 137/1998 Sb., o obecných technických požadavcích na výstavbu, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška ministerstva pro místní rozvoj č. 499/2006 Sb. ‚ o dokumentaci staveb, ve znění pozdějších předpisů
Souvisící technická pravidla
TPG 704 01 Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách
TPG 800 03 Připojování odběrných plynových zařízení a jejich uvádění do provozu
Vypracování normy
Zpracovatel: Komínservis, IČ 12259675 Ing. František Jiřík
Technická normalizační komise: TNK 105 Komíny
Pracovník Českého normalizačního institutu: Ing. Tomáš Fejgl
1 Předmět normy
Tato norma platí pro navrhování a provádění komínů a kouřovodů a připojování spotřebičů do jejich průduchů. Platí pro komíny, které jsou vedené uvnitř budovy, nebo po její vnější stěně. Platí pro samostatné i společné komíny, které jsou určené pro odvod spalin spotřebičů na plynná, kapalná a pevná paliva. V normě je uveden způsob kontrol spalinových cest a informace o čištění a údržbě.
Tato norma stanoví požadavky pro navrhování a provádění nových i modernizaci stávajících komínů a kouřovodů. Platí pro komíny a kouřovody pracující v tlakových třídách N (podtlakové), P (přetlakové) a H (vysokopřetlakové), při suchém mokrém provozu.
POZNÁMKA Modernizací stávajících komínů je uvažováno např. vložkování průduchů jednovrstvých zděných komínů komínovými vložkami
Tato norma také stanoví základní podmínky pro odvod spalin fasádní stěnou do volného ovzduší
Tato norma neplatí pro volně stojící průmyslové komíny navrhované a prováděné podle ČSN EN 13084-1,
ČSN EN 13084-2, ČSN EN 13084-4, ČSN EN 13084-5, ČSN EN 13084-6, ČSN EN 13084-7, ČSN EN 13084-8
a ČSN 734110.
2 Citované normativní dokumenty
Pro používáni tohoto dokumentu jsou nezbytné dále uvedené referenční dokumenty. U datovaných odkazů platí pouze citovaná vydání. U nedatovaných odkazů platí poslední vydání referenčního dokumentu (včetně změn).
ČSN EN 483:1999 (07 5323) Kotle na plynná paliva pro ústřední vytápění — Kotle provedení C s jmenovitým tepelným příkonem nejvýše 70 kW
ČSN 73 0802:2002 Požární bezpečnost staveb — Nevýrobní objekty
ČSN 73 0810:2005 Požární bezpečnost staveb — Společná ustanovení
ČSN 73 0823 Požárně technické vlastnosti hmot — Stupeň hořlavosti stavebních hmot
ČSN 73 0831 Požární bezpečnost staveb — Shromažďovací prostory
ČSN EN 13501-1:2003 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb — Část 1: Klasifikace podle výsledků zkoušek reakce na oheň
ČSN EN 13501-2:2004 (73 0860) Požární klasifikace stavebních výrobků a konstrukcí staveb — Část 2:
Klasifikace podle výsledků zkoušek požární odolnosti kromě vzduchotechnických zařízení
ČSN 73 3150 Tesařské spoje dřevěných konstrukcí — Terminologie
ČSN EN 1443:2004 (73 4200) Komínové konstrukce — Všeobecné požadavky
ČSN EN 1856 (73 4203) Komíny — Pálené/Keramické tvárnice pro jednovrstvé komíny— Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13384-1 (73 4206) Komíny — Tepelně technické a hydraulické výpočtové metody — Část 1:
Samostatné komíny
ČSN EN 13384-2 (73 4206) Komíny — Tepe$ně technické a hydraulické výpočtové metody — Část 1: Společné komíny
ČSN EN 14471 (73 4215) Komíny — Systémové komíny s plastovými vložkami — Požadavky a zkušební metody
ČSN EN 13084-1(73 4220) Volně stojící průmyslové komíny — Část 1: Všeobecné požadavky ČSN 73 4230 Krby s otevřeným a uzavíratelným ohništěm
ČSN EN 1856-1:2005 (73 4240) Komíny-Požadavky na kovové komíny-Části: Systémové komíny ČSN EN 1856-2:2005 (734240) Komíny-Požadavky na kovové komíny — Část 2: Kovové vložky a kouřovody
ČSN EN 12391-1:2005 (73 4241) Komíny — Provádění kovových komínů — Část 1: komíny pro otevřené spotřebiče
ČSN EN 516:2006 (74 7702) Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny — Zařízení pro přístup na střechu — Lávky, plošiny a stupně
3 Termíny a definice
Pro účely této normy jsou použity termíny a definice podle ČSN EN 1443, ČSN EN 12391-1, ČSN EN 13384-1, ČSN EN 13384-2, ČsN EN 1856-1, ČSN EN 1856-2 a dále tyto:
POZNÁMKA Pro větší přehlednost jsou některé definice z citovaných norem opsány. Praxe ukázala, že doslovné překlady definic EN do češtiny z anglického textu nejsou zcela výstižné a neplatí univerzálně, a proto pro potřebu této národní normy jsou některé definice přijatých ČSN EN upravené. Úpravou jejich význam zůstal zachován.
3.1 spalinová cesta
dutina určená k odvodu spalin do volného ovzduší
[ČSN EN 1443]
POZNÁMKA Je to také souhrnné označení pro vedeni spalin Od spalinového hrdla spotřebiče do volného ovzduší, spalinová cesta je zpravidla tvořena průduchem kouřovodu, sopouchem a komínovým průduchem, popř. průduchem komínového nástavce, které odvádí spaliny nad střechu budovy. V technicky odůvodněných případech (9.1 1) je spalinová cesta tvořena vývodem spalin.
3.2 komíny
3.2.1 komín
jednovrstvá nebo vícevrstvá konstrukce s jedním nebo více průduchy
[ČSN EN 1443]
3.2.2 jednovrstvý komín
komín, jehož konstrukci tvoří komínová vložka (stěna)
[ČSN EN 1443]
POZNÁMKA Stěna komínového průduchu může být vytvořena trubkou (keramickou, kovovou, z plastu), plnou tvárnicí nebo tvárnicí s vertikálními dutinami, plným zdivem, apod.
3.2.3 vícevrstvý komín
komín, jehož konstrukce se skládá z komínové vložky a alespoň jedné další vrstvy
[ČSN EN 1443]
POZNÁMKA Komínová vložka musí být tepelně a dilatačně oddělena od komínového pláště.
3.2.4 komín s přirozeným tahem
komín, při jehož provozu je tlak uvnitř komínové vložky nižší, než vně
[ČSN EN 1443]
POZNÁMKA Komín s přirozeným tahem má označení třídy plynotěsnosti Nl, N2 aje zkoušený zkušebním tlakem 40 Pa (Nl) nebo 20 Pa (N2).
3.2.5 komín s umělým tahem
komín, v jehož průduchu se během provozu spotřebiče vytváří podtlak působením ventilátoru v ústí komína
3.2.6 přetlakový komín
komín, při jehož provozu je tlak uvnitř komínové vložky vyšší, než vně
[ČSN EN 1443]
POZNÁMKA Přetlakový komín má označení třídy plynotěsnosti P1, P2 a je zkoušený zkušebním tlakem 200.
3.2.7 vysokopřetlakový komín
komín, v jehož průduchu vytváří spotřebič přetlak vyšší než 200 Pa. Vysokopřetlakový komín má označení třídy plynotěsnosti H1 H2 a je zkoušený zkušebním tlakem 5 000 Pa
3.2.8 samostatný komín
komín, do jehož průduchu je připojen pouze jeden spotřebič (obrázek 1 a)
3.2.9 společný komín
komín, u kterého je do jednoho společného komínového průduchu připojeno více spotřebičů z jednoho podlaží (společný komín pro jedno podlaží — obrázek lb) nebo z více podlaží nad sebou (společný komín pro více podlaží nad sebou — obrázek lc)
3.2.10 vnitřní komín
komín vedený převážně uvnitř budovy
POZNÁMKA Vnitřní komín může být veden částečně i vně budovy [ČSN EN 1856-1], např. nad střechou.
3.2.11 venkovní komín
komín vedený převážně vně budovy
3.2.12 zrušený komín
komín, od kterého byl odpojen spotřebič a byl v sopouchu a v ústí uzavřen; před novým připojením spotřebiče musí být provedena jeho kontrola a zkoušení
3.2.13 sdružený komín
komín, který má více komínových průduchů v jedné nebo ve vice řadách
3.2.14 komín se společným sběračem
komín sdružený, jehož průduchy mají půdice tvořené výsuvnými uzávěrami vjednotlivých podlažích, pod kterými jsou průduchy napojené do společného sběrače
3.2.15 Pojistný; rezervní komín
komín, který je určen pro odvod spalin lokálních spotřebičů na pevné palivo v krizových případech, kdy nelze zajistit topení jiným způsobem ‚
3.3 průduchy
3.3.1 komínový průduch
dutina v komínové vložce (nebo dutina ohraničená stěnou komínového průduchu) určená k odvodu spalin do volného ovzduší
3.3.2 stěna komínového průduchu
jednovrstvá nebo vícevrstvá konstrukce od povrchu komínového průduchu po vnější povrch komínového pláště
3.3.3 vzduchový průduch
samostatný nebo společný průduch pro přívod vzduchu k uzavřeným spotřebičům vedený Od místa nasávání až do uzavřeného spotřebiče
[ČSN EN 13384-2]
POZNÁMKA U přetlakových komínů může sloužit vzduchový průduch v soustředném provedení také pro odvětrání spalin v případě netěsnosti komínové vložky, obdobně jako zadní větráni (obrázek 2b)
3.3.4 zadní větrání
ventilace vedená mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm
[ČSN EN 12391-1]
POZNÁMKA U přetlakových a vysokopřetlakových komínů (obrázek 2a) je určeno pro odvětrání spalin v případě netěsnosti komínové vložky nebo u difúzních komínů k odvodu vlhkosti z konstrukce komína.
3.3.5 vzduchospalinový systém
systém soustředného nebo paralelního vedení přívodu spalovacího vzduchu z venkovního prostředí do spotřebiče a odvodu spalin ze spotřebiče do venkovního ovzduší
[ČSN EN 13384-2]
3.3.6 větrací průduch
průduch určený k větrání (například k větrání prostoru kotelny)
3.3.7 ochranné pouzdro
konstrukční prvek určený k ochraně komínového průduchu jednovrstvého zděného komína při jeho rekonstrukci nebo úpravě; je konstrukčně spojen se zdivem
3.3.8 komínová přepážka
vnitřní, svislá část konstrukce sdruženého komína, oddělující Od sebe jednotlivé průduchy (komínové nebo větrací)
3.3.9 komínový plášť
vnější část konstrukce komína, která přichází do styku s přilehlým nebo vnějším okolím nebo se nachází pod vnějším obkladem či opláštěním
[ČSN EN 1443]
3.4 výšky
3.4.1 účinná výška komínového průduchu
rozdíl výšek mezi sopouchem komína a ústím komína
[ČSN EN 13384-1]
3.4.2 účinná výška kouřovodu
rozdíl výšek mezi osou spalinového hrdla spotřebiče a osou sopouchu komína; v případě otevřeného ohniště (krbu) rozdíl výšek mezi horním lícem spalovací komory a osou sopouchu komína
[ČSN EN 13384-1]
3.4.3 neúčinná výška komínového průduchu
rozdíl výšek mezi osou sopouchu a půdici komínového průduchu
3.5 ústí
3.5.1 ústí komína
místo, ve kterém spaliny opouštějí komínový průduch, popř. průduch komínového nástavce a vstupují do volného ovzduší
3.5.2 komínová hlava
nejvýše položená ukončující část konstrukce komína
3.5.3 krycí deska
konstrukční díl nebo staveništní prefabrikát, který slouží k ochraně komínové hlavy před povětrnostními vlivy a účinky spalin
[ČSN EN 12391-1]
POZNÁMKA U vícevrstvých kovových komínů je krycí deskou kovové překryti mezery mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm nebo opláštěním.
3.5.4 komínová hlavice
pevná nebo otočná nástavba nad ústím komína, která usměrňuje proudění spalin, snižuje negativní účinek větru na ústí komína a omezuje pronikání deště do komínového průduchu
3.5.5 lapač jisker
zařízení na ústi komína pro spotřebiče na pevná paliva, které omezuje unikání jisker z komínového průduchu
3.6 půdice
3.6.1 půdice
nejnižší místo komínového průduchu, společného sběrače, otvorů (vybíracího, vymetacího, čisticího, kontrolního a sopouchu) a komínového pláště
3.6.2 společný sběrač
prostor v komíně určený pro hromadění tuhých části spalin z více komínových průduchů; výška společného sběrače je vymezena spodní hranou nejnižší komínové přepážky a jeho půdicí
3.6.3 kondenzátní jímka
konstrukční díl kouřovodu nebo komínového průduchu sloužící pro sběr a odvod kondenzátu ze spalinové cesty
[ČSN EN 12391-1]
POZNÁMKA Kondenzátní jímka také slouží pro sběr a odvod srážkové vody.
3.6.4 kondenzátní potrubí
vodotěsné potrubí, které je napojeno na kondenzátní jímku a slouží k odvodu kondenzátů nebo srážkové vody z kondenzátní jímky
3.6.5 nádobka na kondenzát
příslušenství spalinové cesty určené ke shromažďování kondenzátů
3.6.6 patní koleno
tvarovka, kterou je možno připojit kouřovod do komínového průduchu přetlakového komína
3.7 otvory
3.7.1 sopouch
konstrukční díl komína, do kterého je připojen kouřovod. Zpravidla je vytvořen tvarovkou ve formě T- kusu; u spalinových cest spotřebičů na plynná paliva v tlakové třídě P a H to může být i patní koleno
3.7.2 kontrolní otvor
konstrukční díl kouřovodu nebo komína, umožňující jejich kontrolu
POZNÁMKA otvor slouží ke kontrole popř. čištění komínového průduchu, kondenzátní jímky a průduchu kouřovodu u spalinových cest spotřebičů na plynná paliva
3.7.3 vymetací otvor
konstrukční díl komína pro spotřebiče na kapalná nebo pevná paliva, umožňující jejich vymetání a čištěni z půdního prostoru nebo ze střechy
3.7.4 vybírací otvor
konstrukční díl komína, který slouží k vybírání pevných částí spalin z půdice komínového průduchu spotřebičů na pevná a kapalná paliva
3.7.5 čisticí otvor
konstrukční díl komína nebo kouřovodu spotřebičů na kapalná nebo pevná paliva, umožňující jejich čištěni a vypalování
POZNÁMKA U jednovrstvých zděných komínů (6.2 1) jsou vymetací, vybírací a čistící otvory vytvořeny při vyzdívání komínového pláště
3.7.6 měřící otvor
konstrukční díl kouřovodu nebo komína sloužící pro možnost odběru plynných vzorků spalin — vstup pro sondu měřícího přístroje
[ČSN EN 12391-1]
3.7.7 otvor pro tlakové vyrovnání
otvor spojující komínový a vzduchový průduch nad jejich půdicí
POZNÁMKA Otvor pro tlakové vyrovnání slouží pro vyrovnání tlakových poměrů komínového a vzduchového průduchu ve společném komíně.
3.8 regulační prvky
3.8.1 přerušovač tahu
zařízení umístěné za spalovací proces spotřebiče, které zajišt‘uje udrženi kvality spalování ve stanoveném limitu a udržuje stabilní spalováni bez působeni přetlaku nebo podtlaku
[ČSN EN 13384-1]
POZNÁMKA Přerušovač tahu může také sloužit k vyrovnání tlaku u spotřebičů, do jejichž spalovací komory je současně zaústěno vice přetlakových hořáků (např. pece) nebo k vyrovnání tlaků ve společné komoře, do které je zaústěno více kouřovodů od spotřebičů s tlakovými hořáky (např. od plynových zářičů).
3.8.2 komínová klapka
zařízeni k částečnému nebo úplnému uzavření spalinové cesty
(ČSN EN 12391-1]
3.8.3 explozní klapka
zařízení, chránící spalinovou cestu proti nadměrnému přetlaku při náhlém vznícení nebo výbuchu ve vnitřní části spalinové cesty
[ČSN EN 12391-1]
3.8.4 regulátor tahu; omezovač tahu
nastavitelná klapka zabudovaná do spalinové cesty, která umožňuje regulované přisávání vzduchu do komína a tím reguluje komínový tah
[ČSN EN 12391-1]
3.8.5 spalinové hradítko
zařízení sloužící k ručnímu zmenšení velikosti plochy průřezu kouřovodu
3.8.6 ventilační vzduchová klapka
automaticky ovládaná klapka, ovládající přívod vzduchu za účelem vysoušení komína
[ČSN EN 12391-1]
POZNÁMKA Může to být regulátor tahu
3.8.7 kompenzátor
zařízení z kovového vlnovce, gumy, tkaniny nebo jiného vhodného materiálu, které slouží k vyrovnání dilatačních změn nebo omezení přenosu chvění a vibrací do spalinové cesty
3.9 kouřovody
3.9.1 kouřovod
konstrukční díl nebo díly určené pro spojení mezi spalinovým hrdlem spotřebiče paliv a sopouchem
[ČSN EN 1443]
3.9.2 samostatný kouřovod
kouřovod, do jehož průduchu je připojen pouze jeden spotřebič
3.9.3 společný kouřovod
horizontální nebo běžně nakloněný kouřovod, sloužící pro připojení více než jednoho spotřebiče na jeden komín
[ČSN EN 12391-1]
3.9.4 svislý kouřovod s funkcí komína
kouřovod osazený na spalinovém hrdle spotřebiče (se svislou osou) určený k přímému odvodu spalin do volného ovzduší nad střechou budovy
3.9.5 průduch kouřovodu
dutina v konstrukci kouřovodu tvořená vložkou kouřovodu
3.9.6 vzduchové potrubí
konstrukční díl nebo díly určené pro přívod vzduchu do uzavřeného spotřebiče
3.10 tahy
3.10.1 přirozený komínový tah
podtlak v sopouchu komínového průduchu vytvořený z účinné výšky komínového průduchu a rozdílu hustoty vzduchu a spalin
3.10.2 umělý komínový tah
podtlak v sopouchu uměle vytvořený zařízením na nucený odtah spalin, např. ventilátorem v ústí komínového průduchu
3.10.3 přetlak v sopouchu
přetlak v sopouchu uměle vytvořený zařízením ve spotřebiči nebo v kouřovodu např. ventilátorem v hořáku, ve spalinovém hrdle nebo v kouřovodu
3.11 odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší
3.11.1 vývod spalin (dále jen vývod)
vodorovný konstrukční prvek, obvykle se soustředným přívodem spalovacího vzduchu z venkovního prostředí do spotřebiče a odvodem spalin ze spotřebiče do volného ovzduší, procházející stěnou fasády (obvodovou stěnou budovy)
3.11.2 vyústění vývodu spalin (dále jen vyústění)
místo na fasádě, ve kterém spaliny opouštějí vývod a vstupují do volného ovzduší
3.11.3 ochranné pásmo (dále jen pásmo)
plocha na fasádě, kde nesmí být žádné stavební otvory (3.11.7)
3.11.4 obalová plocha
plocha vytvořená při vzájemném plošném překrývání pásem
3.11.5 plochá fasáda
ve smyslu této ČSN vnější líc obvodové stěny bez výstupků nebo s výstupky hloubky nejvýše 500 mm, které neovlivňuji tvorbu pásma
3.11.6 fasáda s výstupky
ve smyslu této ČSN vnější líc obvodově stěny s výstupky hloubky větší než 500 mm, s nimiž je nutné uvažovat při tvorbě pásma (obvykle balkóny, lodžie, arkýře, rizality apod.)
3.11.7 stavební otvory (dále jen otvory)
okna, dveře, větrací a jiné otvory ve stavební konstrukci, které propojují vnitřní a venkovní prostor
3.12 spotřebiče paliv, dále jen spotřebiče
POZNÁMKA Tříděni spotřebičů podle provedení je uvedeno v ČSN CR 1749.
3.12.1 spotřebič paliv
zařízení pro výrobu tepla, ve kterém vznikají spaliny, které musí být odvedeny do volného ovzduší
[ČSN EN 1443]
3.12.2 uzavřený spotřebič
(v provedení C) spotřebič, který odebírá spalovací vzduch z venkovního prostoru nebo ze vzduchového průduchu; spaliny jsou odváděny do volného ovzduší
3.12.3 otevřený spotřebič
(v provedení B) spotřebič, který odebírá spalovací vzduch z prostoru, v němž je umístěn, a spaliny jsou odváděny do volného ovzduší
3.12.4 uzavíratelný spotřebič
spotřebič, u něhož lze regulovat přívod spalovacího vzduchu nasávaného z prostoru, v němž je umístěn; množství nasávaného vzduchu je ovlivněno podtlakem v sopouchu (pokojová kamna, sporáky, kotle ÚT na pevná paliva, krbové vložky apod.); spaliny jsou odváděny do volného ovzduší
3.12.5 spotřebič s otevřeným ohništěm (otevřený krb)
část ohniště (spalovací komory) pro spalování paliva není ohrazena nehořlavými materiály, přívod spalovacího vzduchu je obvykle odebírán z prostoru, kde je spotřebič umístěn, spaliny jsou odváděny do volného ovzduší
3.12.6 spalinové hrdlo
součást spotřebiče určená k jeho připojení na kouřovod
3.12.7 vzduchové hrdlo
součást spotřebiče určená k jeho připojení na vzduchový průduch
4 Třídění
4.1 Třídění komínů
Třídění komínů podle teploty, tlaku, odolnosti proti vyhoření sazí, odolnosti proti působení kondenzátů spalin a odolnosti proti korozi je uvedeno v ČSN EN 1443. Další třídění komínů je následující:
4.1.1 Podle způsobu výroby a montáže:
a) systémový komín — komín, který je sestaven s použitím kompatibilních dílů, nakoupených nebo zajištěných jedním výrobcem, který přebírá odpovědnost za systémový komín jako celek;
b) individuální komín — komín, který je sestaven nebo postaven na staveništi s použitím kompatibilních dílů, které mohou pocházet od jednoho nebo více výrobců. Odpovědnost za komín přebírá ten, kdo individuální komín postavil;
c) dodatečně vyvložkovaný komín — individuální komín, kde do stávajícího komína je namontována komínová vložka od jednoho výrobce. Odpovědnost za komín přebírá ten, kdo dodatečně vyvložkoval komín komínovou vložkou.
4.1.2 Podle materiálu:
a) keramické;
b) betonové;
c) kovové;
d) plastové;
e) jiné.
4.1.3 Podle konstrukčního uspořádání:
a) jednovrstvý komín, jehož konstrukci tvoří komínová vložka (3.2.2);
b) vícevrstvý komín, jehož konstrukce se skládá z komínové vložky a alespoň jedné další vrstvy (3.2.3).
Legenda
a) samostatné komíny
b) společné komíny pro jedno podlaží
c) společné komíny pro více podlaží
Obrázek 1 — Komíny podle počtu připojovaných spotřebičů paliv
4.1.4 Podle počtu připojovaných spotřebičů paliv (obrázek 1):
a) samostatné komíny, které odvádí spaliny od jednoho spotřebiče z jednoho podlaží, samostatným kouřovodem a jedním komínovým průduchem (obrázek la);
b) společné komíny, které odvádí spaliny jedním komínovým průduchem od vice spotřebičů (obrázek lb, lc).
4.1.4.1 Společné komíny, podle umístění spotřebičů a způsobu jejich připojeni se dále dělí na:
ba) společné komíny pro jedno podlaží, kterými se odvádí spaliny společným kouřovodem nebo samostatnými kouřovody od spotřebičů umístěných V jednom podlaží — obrázek lb;
bb) společné komíny pro více podlaží, do kterých se připojují jeden nebo více spotřebičů z několika podlaží nad sebou — obrázek lc.
4.1.5 Podle uspořádání komínových průduchů:
a) průběžné — všechny komínové průduchy mají půdice v nejnižším podlaží;
b) podlažní — komínové průduchy mají půdice vodlažích, ve kterých jsou připojeny spotřebiče;
c) se společným sběračem — společný sběrač má půdici v nejnižším podlaží a od něho postupně odbočují komínové průduchy pro jednotlivá podlaží, oddělené od společného sběrače výsuvnými uzávěrami, které tvoří jejich půdice. Komínové průduchy mohou odbočovat na jednu stranu nebo střídavě na obě strany.
POZNÁMKA Komíny, které mají průduchy se společným sběračem se již nesmí navrhovat, ale ještě se vyskytují ve staré domovní zástavbě.
4.1.6 Podle počtu komínových průduchů:
a) jednotlivé — s jedním komínovým průduchem;
b) sdružené se dvěma nebo více komínovými průduchy:
— jednořadé — s komínovými průduchy v jedné řadě;
— víceřadé — s komínovými průduchy ve dvou nebo více řadách.
4.1.7 Podle průběhu podélné osy:
a) přímé — osa komínového průduchu je přímá a svislá;
b) uhýbané — osa komínového průduchu se odklání od svislice.
4.1.8 Podle difuze vodní páry stěnou komína:
a) komíny difuzní, u kterých do stěny komínového průduchu proniká difuzní vlhkost;
b) komíny bariérové, u kterých je na povrchu komínového průduchu zabráněno pronikáni difuzní vlhkosti do stěny komínového průduchu.
4.1.9 Podle způsobu odvětrání komínových vložek (obrázek 2):
a) komíny se zadním větráním (3.3.5), kde odvětrání spalin v případě netěsnosti přetlakové nebo vysokopřetlakové komínové vložky, nebo odstraňování vlhkosti u difuzních komínů je zajištěno odvětranou vzduchovou mezerou mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm s větráním v souhlasném směru s proudícími spalinami (souproud);
b) komíny se vzduchovým průduchem (3.3.4), kde odvětrání spalin v případě netěsnosti přetlakové komínové vložky je zajištěno soustředným vzduchovým průduchem přivádějícím vzduch pro spalování v opačném směru s proudícími spalinami komínovým průduchem (protiproud) — toto uspořádání se používá po přívod spalovacího vzduchu a odvod spalin u spotřebičů v provedení C.
Legenda
a) komíny se zadním větráním
b) komíny se vzduchovým průduchem (V soustředném provedení)
Obrázek 2 — Způsob odvětrání přetlakových a vysokopřetlakových komínových vložek
4.2 Třídění komínových průduchů podle velikosti plochy průřezu:
a) úzké — s plochou průřezu do 0,04 m2 včetně;
b) střední — 5 plochou průřezu větší než 0,04 m2 nejvýše však 0,2025 m2
c) průlezné — s plochou průřezu větší než 0,2025 m2.
4.3 Třídění kouřovodů podle počtu připojovaných spotřebičů:
a) samostatné kouřovody — je připojen jeden spotřebič;
b) společné kouřovody —je připojeno více spotřebičů.
4.4 Třídění připojených spotřebičů na spalinovou cestu:
4.4.1 Podle tlakových podmínek při spalování ve spotřebiči a způsobu nasávání vzduchu:
a) podtlakové, kde spalování ve spotřebiči a nasávání spalovacího vzduchu je řízeno komínovým tahem (přirozeným, umělým);
b) přetlakové, kde spalování ve spotřebiči a přívod spalovacího vzduchu jsou řízeny tlakem spalovaného média nebo ventilátorem spalovacího vzduchu nebo palivové směsi;
c) atmosférické, kde tah komína je redukován přerušovačem tahu tak, aby neovlivňoval proces spalování (ejektorové hořáky, hořáky s nuceným předsměšováním).
4.4.2 Podle způsobu použití:
a) lokální;
b) ústřední (včetně etážových — podlažních);
c) technologické (nepatří k nim spotřebiče určené k použití v domácnosti, které se považují za spotřebiče lokální).
5 Požadavky na spalinovou cestu
5.1 Spalinová cesta musí být navržena a provedena tak, aby za všech provozních podmínek připojených spotřebičů paliv a místně obvyklých povětrnostních podmínek byl zajištěn bezpečný odvod spalin komínem nebo svislým kouřovodem s funkcí komína nad střechu budovy a jejich rozptyl do volného ovzduší tak, aby nenastalo jejich hromadění a nebyly překročeny přípustné koncentrace škodlivin v ovzduší ani v nejbližším okolí. Musí být také zajištěna požární bezpečnost všech prostorů, kterými spalinová cesta prochází. Spalinová cesta nesmí snižovat účinnost spotřebičů.
5.2 Pro zajištění bezpečného a bezporuchového odvodu spalin Od spotřebičů se provádí teplotní a tlakové výpočty spalinové cesty.
5.3 Výpočtem spalinové cesty se ověřuje zajištění požadovaného odvodu spalin při mezních provozních podmínkách připojených spotřebičů a při proměnném vlivu venkovního prostředí — teploty vzduchu, účinku větru[1]
5.4 Kritériem výpočtu spalinové cesty je zajištění nižší tlakové ztráty vzduchospalinové cesty než je dispoziční tlak v komínovém průduchu — statický tah, podtlak nebo přetlak od ventilátoru. Rovnost tlakových podmínek se u komínů ověřuje v sopouchu, u svislého kouřovodu s funkcí komína ve spalinovém hrdle spotřebiče.
5.4.1 Komíny s přirozeným nebo umělým tahem musí mít účinný komínový tah v sopouchu větší než tlakové ztráty:
— v kouřovodu, ve spotřebiči a z nasáváni spalovacího vzduchu — u spotřebičů podtlakových;
— v kouřovodu — u spotřebičů přetlakových (s nulovým přetlakem ve spalinovém hrdle);
— v kouřovodu — u spotřebičů atmosférických (od přerušovače tahu).
POZNÁMKA U komínů s přirozeným tahem je nutné posoudit štíhlostní poměr komína. Jestliže je poměr nejmenšího světlého rozměru komínového průduchu a účinné výšky komína větší než 1: 187, může nastat pulzování spalin v komínovém průduchu a problém s jejich odvodem do volného ovzduší.
5.4.2 U přetlakových komínů musí být přetlak v sopouchu (vytvořený ventilátorem ve spotřebiči nebo v kouřovodu) větší než tlakové ztráty v komínovém průduchu a menší než je mezní přetlak, pro který je komín zkoušen.
POZNÁMKA Tlakové ztráty jsou uvažovány včetně ztráty dynamické.
5.5 Pro zajištění požadovaného průtoku spalin průduchem se do spalinové cesty osazují regulační prvky pro škrcení nebo směšování, upravující tlakové podmínky v průduchu. Regulace tlaku směšováním se používá pouze pro komíny s přirozeným nebo umělým tahem. Regulace škrcením se může používat pro všechny typy přetlakových komínů.
POZNÁMKA Způsob regulace musí být v souladu s technickým doporučením výrobce spotřebiče. Směšování se také používá k chlazení spalin. V tomto případě se může také jednat o přetlakové komíny.
5.6 K ověření vlhkosti v suchém nebo mokrém komíně se vypočítá povrchová teplota v ústí komínového průduchu pro stanovení rosného bodu spalin. Přípustná povrchová teplota komínového průduchu je nad teplotou rosného bodu spalin a pro mokré komíny je nejméně +5 °C.
5.7 Teplota vnějšího povrchu komína ověřuje splnění kritérií pro požární odolnost komína a vzdálenost od hořlavých stavebních materiálů nebo slouží jako kritérium nejvyšší přípustné teploty vnějšího povrchu, kde je možný náhodný lidský kontakt.
5.8 Komíny se suchým provozem a s přirozeným komínovým tahem se tepelně izolují tak, aby byla
zachována dostatečná teplota spalin pro vytvoření potřebného statického tahu komína.
5.9 Pokud jsou komíny s mokrým provozem přetlakové, pak tepelně technické vlastnosti komína musí
zajistit pouze teplotu v ústí komína podle 5.6.
5.10 U komínů difúzních musí být zabráněno hromadění vlhkosti, vzniklé kondenzací vodní páry, ve
stěně komínového průduchu např. zadním větráním.
5.11 Konstrukcí stěny komínového průduchu musí být zajištěna tepelná roztažnost komínového průduchu tak, aby nebyla roztažností narušena těsnost komínového průduchu a dalších částí konstrukce komína.
5.12 Spalinová cesta musí být navržena a provedena tak, aby byla po celé délce kontrolovatelná
a čistitelná. K příslušným otvorům pro kontrolu a čištění na spalinové cestě a k ústí komína musí být bez- pečný a trvalý přístup[2].
POZNÁMKA Spalinová cesta, která není kontrolovatelná a čistitelná nemůže být schválena a uvedena do provozu.
5.13 Stavba nebo montáž spalinové cesty může být zahájena po zpracování nezbytné projektové dokumentace[3]
POZNÁMKA Podmínky pro navrhováni spalinové cesty jsou např. uvedeny v kap. 4, ČSN 12391-1:2005.
5.14 Stavbu nebo montáž spalinové cesty může provádět pouze odborná firma, která může prokázat schopnost dokončit práci úspěšně.
5.15 Každá ukončená spalinová cesta musí být trvalým způsobem označená identifikačním štítkem (11.1.1)
6 Navrhování a provádění komínů
6.1 Všeobecně
6.1 .1 Jednovrstvé komíny se navrhují a provádějí převážně jako komíny s přirozeným tahem pro suchý provoz, pro spotřebiče s trvalým provozem a vyšší teplotou spalin, zejména pro spotřebiče na pevná paliva. Navrhují se také pro komíny přetlakové nebo vysokopřetlakové.
POZNÁMKA Některé jednovrstvé komínové konstrukce (např. keramické s vertikálními dutinami) vyhoví pro plynná paliva s nižší teplotou spalin, jsou-li na takový provoz konstruované a certifikované podle EN
6.1.2 Vícevrstvé komíny se navrhují a provádějí pro suchý i mokrý provoz, pro spotřebiče s možností přerušovaného provozu, s jímáním a odvodem kondenzátů spalin. Především se navrhuji a provádějí pro spotřebiče na plynná a kapalná paliva a pro spotřebiče na pevná paliva, kde dochází ke zplyňování paliva. Doporučují se i pro ostatní, nejmenované spotřebiče (krby na dřevo, kotle na uhlí apod.).
Vícevrstvé komíny se navrhují také jako přetlakové nebo vysokopřetlakové.
6.1.3 Přetlakové a vysokopřetlakové komíny vedené uvnitř budovy musí mít zadní větrání(3.3.4), které zajistí odvod spalin do volného ovzduší v případě netěsnosti komínového průdhu. U vzduchospalinového systému (3.3.5) se soustředným vedením přívodu spalovacího vzduchu do spotřebiče a odvodu spalin může tuto funkci plnit vzduchový průduch (obrázek 2).
6.1.4 Především se mají navrhovat komíny průběžné a pouze tam, kde to není možné se mohou navrhovat komíny podlažní. Komíny se společným sběračem se navrhovat nesmějí. Komíny mohou obsahovat komínové průduchy pro odvádění spalin od spotřebičů na různé druhy paliva a mohou mít i větrací průduchy.
6.1.5 Životnost vnitřních komínů se zpravidla navrhuje podle životnosti stavebního objektu. Životnost snadno vyměnitelných komínových vložek a kovových komínů nemá být kratší než je životnost připojených spotřebičů, pro které jsou navrhovány.
6.1.6 Komíny v bytových domech mají být situovány v budově tak, aby při jejich opravě nebylo nutné zasahovat do provozu bytů. U společných komínů musí být trvale zajištěn přístup k půdici komínového průduchu.
6.1.7 Montáž kovových komínových systémů, individuálních komínů a komínových vložek se provede
podle 5.1 a 5.2 ČSN EN 12391-1:2005. Montaz nekovových komínových systémů, individuálních komínů a komínových vložek se musí provádět podle technologických pokynů výrobce. Minimální informace v technologických pokynech výrobce musí obsahovat:
— způsob montáže komína nebo komĺnové vložky;
— způsob kotvení popř. největší vzdálenost kotevních prvků;
— nejmenší vzdálenost od hořlavých materiálů;
— nejmenší poloměr ohybu u ohebných komínových vložek;
— způsob manipulace a dělení materiálu;
— způsob spojení a upevnění dílců;
— orientace spoje v závislosti na směru proudění spalin;
— pokyny pro skladování;
— doporučený způsob odvodu kondenzátů spalin.
6.2 Konstrukční uspořádání komínů
6.2.1 Jednovrstvý zděný komín
6.2.1.1 Jednovrstvý zděný komín se navrhuje jen pro občasně užívané stavby. Komín má stěnu komínového průduchu (3.3.3) vytvořenou z cihel. Komín se obvykle vyzdívá Z jednotlivých prvků nebo montuje z bloků z materiálů podle 6.3.1, 6.3.2 a 6.3.5.
6.2.1.2 Jednovrstvý zděný komín nesmí být vyzděn z dutinových ani z děrovaných cihel. Tloušťka stěny zděného komína musí být nejméně 140 mm, pokud není komín proveden ze speciálních komínových tvarovek. Tloušťka zděné komínové přepážky musí být nejméně 140 mm. Na vyzdívání se nesmí použít menší části cihly než půlka. U komína s ochranným pouzdrem pole 6.2.2 může být tloušťka zděné komínové přepážky snížena na 65mm.
6.2.1.3 Jednovrstvý zděný komín musí mít všechny ložné i styčné spáry vyplněné maltou tak, aby nemohlo dojít k pronikání spalin nebo k nasávání vzduchu do komínového průduchu. Povrch komínového průduchu jednovrstvého zděného komína musí mít zatřené spáry nebo musí být omítnut.
6.2.1.4 Pro odklon komínového průduchu od svislice platí 6.4.3. V místě odklonu se používají pouze plné cihly nebo komínové tvarovky. V odklonu komína nesmí dojít ke změně velikosti nebo tvaru průřezu komínového průduchu.
6.2.1.5 V komínovém zdivu nemají být žádné rýhy ani kapsy; v nezbytných případech (např. pro vodovodnĺ instalační potrubí), musí být potřebné rýhy nebo kapsy provedeny již při vyzdíváni tak, aby mezi ryhou a komínovým průduchem mělo zdivo tloušťku nejméně 100 mm a bylo těsné proti pronikání spalin nebo přisávání vzduchu. Rýha musí být po uložení instalace zazděna a vyplněna maltou. instalační vedení musí být od komínového zdiva dilatačně odděleno. Do komínového zdiva nesmí být zapuštěno svislé instalační vedení.
6.2.1.6 Vnější povrch jednovrstvého zděného komína má být omítnut nebo vyspárován, popř. opatřen obkladem z nehořlavých hmot, zejména v místech nepřístupných po dokončení stavby (v hořlavých stropních konstrukcích, v půdním prostoru až do úrovně povrchu krytiny); v místech, kde kolem komínového tělesa jsou konstrukce ze dřeva nebo jiných hořlavých hmot, musí být zdivo komína omítnuto nebo vyspárováno.
6.2.1.7 Je-li jednovrstvý zděný komín součástí zděné stěny, která je bez povrchové úpravy (omítky, spárování nebo obkladu z nehořlavých hmot), provede se na zdivu komína povrchová úprava podle 6.2 1.6, která musí přesahovat nejméně o 300 mm krajní komínové průduchy (např. ve štítové zdi apod.).
6.2.1.8 Při montáži jednovrstvého komína z bloků nebo keramických tvárnic musí být spáry mezi jednotlivými komínovými dílci utěsněny proti pronikání spalin nebo přisávání vzduchu. Komínové bloky nebo tvárnice musí na sebe přesně navazovat a musí být pevně spojeny. Montáž má být zvolena tak, aby ložná spára mezi dílci byla mimo konstrukci stropu (pro usnadnění kontroly těsnosti spár).
6.2.2 Komín s ochranným pouzdrem
6.2.2.1 Pokud celá stěna komínového průduchu (3.3.2) jednovrstvého zděného komína nevyhovuje
6.3.1, 6.3.2 a 6.3.5, vytvoří se komínový průduch (3.3.1) z ochranného pouzdra, které musí být z materiálů podle citovaných článků. Ochranné pouzdro musí být provedeno takto:
a) u komína podlažního po celé výšce,
b) u komína průběžného po celé účinné výšce a ještě nejméně 500 mm pod půdicí sopouchu připojeného spotřebiče.
Pokud nevyhovuje 6.3.1, 6.3.2 a 6.3.5 pouze část stěny komínového průduchu jednovrstvého zděného komína, musí být osazeno ochranné pouzdro tak, aby tuto nevyhovující část stěny přesahovalo nejméně o 150 mm na obě strany.
6.2.3 Vícevrstvý komín
6.2.3.1 Vícevrstvý komín musí být proveden z materiálů podle 6.3 tak, aby bylo zaručeno tepelné a dilatační oddělení komínové vložky od komínového pláště.
Pro vložkování komína smí být použita pouze taková komínová vložka, která zaručuje za všech provozních podmínek neměnnost velikosti komínového průduchu podle 6.4.7. Při vložkování komína nesmí být porušena těsnost komínové vložky (zkoušené podle 11.2).
Návrh a provedení komínové vložky musí odpovídat typu připojovaného spotřebiče a druhu paliva.
6.2.3.2 U zděného nebo montovaného komína z komínových dílců se mají sestavovat všechny vrstvy tak, aby vodorovné spáry komínového pláště a komínové vložky byly vzájemně výškově posunuty.
6.2.3.3 Vkládání komínové vložky do stávajícího komínového průduchu nebo dodatečné izolování vložky lze provádět jen při dodržování požadavků na výsledné vlastnosti všech vrstev vícevrstvého komína podle 6.2.3.1 a 6.2.3.2.
6.2.3.4 Veškeré otvory do komínové vložky (pro připojení spotřebiče, čištění, kontrolu apod.) musí mít příslušné tvary, které musí být použity tak, aby byla zaručena těsnost otvoru v komínové vložce. Mezi tvarovkou komínové vložky a komínovým pláštěm musí být zajištěna dilatace.
6.2.3.5 Sdružený komín (4.1.6b) může mít společný komínový plášť pro větší počet komínových vložek, které musí být navzájem a od komínového pláště tepelně a dilatačně odděleny.
6.2.4 Pojistný komín
6.2.4.1 V bytových či rodinných domech s hlavním vytápěním, které je připojeno vedením na externí zdroj energií nebo paliv u kterých může dojít k dlouhodobému výpadku dodávky z důvodu přírodní katastrofy, technické poruchy nebo společenské krize, (dálkové teplo, zemní plyn, elektrický proud apod.) se zřizuje pojistný (rezervní) komín pro připojení lokálního spotřebiče na pevné palivo, který po nezbytně dlouhou dobu umožní vytápění alespoň jedné místnosti bytu.
Není nutný v bytech nebo rodinných domech, kde je jiný spotřebič na pevné palivo s odvodem do komína, např. uzavíratelný krb na dřevo. Minimální světlý rozměr průřezu komínového průduchu pro jeden spotřebič je 160 mm. U vícepodlažní bytové zástavby se pojistné komíny řeší individuálně.
6.3 Materiály komínů
6.3.1 Komíny a komínové vložky se navrhují z materiálů:
a) nehořlavých, popř. hořlavých[4] pro spotřebiče se zaručenou nízkou výstupní teplotou spalin a pro mokrý provoz podle 3.24 ČSN EN 1443:2004,
b) s nasákavostí nejvýše 20 % měrné hmotnosti — celá konstrukce komína kromě případu podle 6.3.3, komínové vložky s nasákavostí nejvýše 12 %;
c) odolných proti mrazu — část konstrukce přímo vystavená atmosférickým vlivům a v půdním prostoru
d) odolných proti účinkům spalin a jejich kondenzátům.
6.3.2 Materiály komínového průduchu (komínový plášť jednovrstvého komína nebo ochranné pouzdro, komínová vložka) musí být nehořlavé podle ČSN 73 0823 nebo třídy reakce na oheň nejméně A2 podle ČSN EN 13501-1:2007. Pro konstrukce komínů teplotní třídy odpovídající dosažené zkušební teplotě podle 6.3.1 ČSN EN 1443:2004 a pro mokrý provoz podle 3.24 ČSN EN 1443:2004 mohou být použity odpovídající materiály z plastů, laminátů apod.
6.3.3 Pro izolační vrstvy vícevrstvých komínů lze použít i materiály s nasákavostí vyšší než 20 % měrné hmotnosti, pokud budou trvale chráněny proti vniknutí vlhkosti (např. od srážkové vody, z kondenzátů spalin apod.) jiným vhodným materiálem. Nejmenší objemová hmotnost materiálu pro izolační vrstvy vícevrstvých komínů nesmí být menší než 95 ± 5 kg.m . Izolační vrstva pro vícevrstvé komíny odolné proti vyhoření sazí (třída G) musí mít bod tání vyšší než 1 000 C. (Minimální teplota použitelnosti je daná teplotní třídou komínů). Tloušťka izolační vrstvy má být taková, aby nedocházelo ke kondenzaci spalin v komínovém průduchu se suchým provozem, aby přípustná povrchová teplota komínového průduchu pro mokré komíny byla nejméně ÷5 C a nebyla překročena nejvyšší přípustná teplota vnějšího povrchu kde je možný náhodný lidský kontakt (CSN EN 12391-1 tabulka F.6). Tloušťka izolace bývá obvykle 40 mm, ale může být upravena na základě provedených zkoušek nebo návrhu projektanta.
POZNÁMKA Tepelné odpory izolačních materiálů jsou uvedeny např. v tabulce F. 1 ČSN EN 12391-1:2005.
6.3.4 Izolační vrstvu mezi komínovým pláštěm a komínovou vložkou může tvořit také vzduchová mezera nebo sypký materiál. Izolační materiály včetně volně sypaných izolací musí být schváleny k použití pro tento účel.
POZNÁMKY
1 Při použití sypké izolace je třeba věnovat zvýšenou pozornost možnosti zablokování komínového průduchu při jejím uvolnění.
2 Sypké náplně v obalech s upevňovacími páskami by neměly bránit volnému pohybu vložky.
3 Pro výpočet účinnosti uzavřené vzduchové mezery viz tabulka F.5 ČSN EN 12391-1:2005.
4 Pro výpočet otevřené vzduchové mezery musí být zohledněn vnější součinitel přestupu tepla 8 Wm2 K (viz ČSN EN 13384-1). Tepelná izolace, která není umístěna ve vzduchové mezeře se nezohledňuje.
NÁRODNÍ POZNÁMKA Podmínky pro použiti sypkých izolaci jsou převzaty z ČSN EN 12391-1:2005. V ČR zatím nejsou s použitím sypkých izolací dobré zkušenosti, protože sypké materiály po čase sedají a event. vadné komínové vložky se obtížně demontují.
6.3.5 Odolností proti účinkům spalin je zejména odolnost při namáhání teplem podle 6.3.2, odolnost proti degradačnímu působení kondenzátů spalin, odolnost proti teplotám při vznícení sazí apod. U spotřebičů na pevná paliva je nutné přihlédnout i k abrazivním účinkům pevných částí ve spalinách.
6.3.6 Tloušťky a druhy kovových materiálů používaných na výrobu systémových komínů a komínových vložek musí být voleny s ohledem na provozní podmínky (suchý nebo mokrý provoz) a druh paliva připojeného spotřebiče. Odolnost komínových vložek proti korozi musí být deklarována bud‘ na základě:
a) výsledků nejméně jedné ze tří zkušebních metod, popsaných v normativní příloze A normy
ČSN EN 1856-1:2005.
Výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.1 se označí Vi;
Výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.2 se označí V2;
Výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.3 se označí V3; nebo b) typu a tloušt‘ky materiálu (odpovídajícího Tabulce Al, A.2, A.3 a A4);
Výrobky s deklarací na základě typu materiálu a tloušt‘ky se označí Vm.
6.3.7 Komínové vložky z hliníku, pro třídu Dl podle tabulky A.1 a A.2, lze použít do jmenovité světlosti 150mm pro spotřebiče podle 3.12.3 se suchým provozem (ČSN EN 1443:2004 článek 3.23) v místech, kde nemůže dojít ke koroznímu napadení hliníku.
POZNÁMKA:Označení výrobků musí v každém případě obsahovat materiálovou specifikaci komínové vložky podle 55.2 ČSN EN 1856-12005
6.3.8 Použití dvou či více druhů kovových materiálů vjednom komínovém systému, při montáži individuálních komínů nebo kombinace materiálů při výrobě jednotlivých konstrukčních prvků se nedoporučuje.
6.3.9 Konstrukční řešení a provádění jednotlivých konstrukčních prvků nesmí umožňovat či urychlovat rozvoj korozního napadení materiálu.
6.3.10 Doplňkové materiály komínů musí splňovat podmínky pro daný účel, tj. odolnost proti korozi, tepelnou odolnost, požadovanou pevnost v tahu a v tlaku. Jsou to např. šrouby, upevnění, přídavné opěry apod.
6.3.11 Pro těsněni spojů nebo spojování prvků ve spárách mohou být použity pouze ty materiály, které jsou pro tento účel specifikovány výrobcem komínových výrobků. U individuálních komínů se musí použít materiály, které splňují požadavky platných norem a předpisů[5].
6.3.12 Tloušťky a druhy keramických materiálů používaných na výrobu systémových komínů a komínových vložek musí být voleny s ohledem na provozní podmínky (suchý nebo mokrý provoz) a druh paliva připojeného spotřebiče.
6.3.13 Tloušťky a druhy materiálů z plastů používaných na výrobu systémových komínů a komínových vložek musí být voleny s ohledem na provozní podmínky. Obvykle se používají materiály z polypropylenu (PP), PPs, PVDF, pouze pro spotřebiče na plynná paliva pro suchý nebo mokrý provoz. Tloušťka stěny u pevných komínových vložek a tvarovek je nejméně 1,5 mm, u ohebných komínových vložek 0,5 mm.
6.4 Komínové a vzduchové průduchy
6.4.1 Komínové průduchy musí mít po celé účinné výšce neměnný průřez. V odůvodněných případech může mít komínový nástavec jiný průřez při dodržení podmínky 6.7.3.2.
6.4.2 Komínový průduch sloužící odtahu spalin nesmí být současně používán jako větrací průduch a naopak, pokud není takový způsob technicky odůvodněný konstrukčním řešením technologického spotřebiče (např.společný odvod spalin a vodní páry od sušičky prádla s hořákem na plynné palivo).
Z nepoužívaného větracího průduchu se může zřídit komínový průduch pouze se souhlasem kominíka
(revizního technika komínů) a splňuje-li požadavky platných ČSN. Pro jiné účely např. pro vedení anténních napáječů se mohou použít pouze zrušené komíny (3. 2. 12).
6.4.3 Průduchy se navrhují zpravidla svislé a přímé. Pokud je nutné, z konstrukčních důvodů, komínový průduch odklonit, nemá být odklon větší než 15° Od svislice. Při modernizaci stávajících komínů lze v odůvodněných případech zvětšit úhel odklonu až na 30°. U přetlakových komínů může být odklon od svislice až 45°. U společných komínů pro více podlaží se odklonění průduchu nedoporučuje. Odkloněni komínového průduchu nesmí být navrženo v úrovni stropní konstrukce ani v úrovni sopouchu. Komínové průduchy ve sdruženém komíně lze odklonit pouze stejným směrem v jedné rovině.
6.4.4 Průřez komínového průduchu může být kruhový, čtvercový, obdélníkový, oválný nebo jiný, podobného tvaru. Při navrhování komínového průduchu obdélníkového nebo oválného průřezu smí být poměr stran nejvýše 1: 1,3; při modernizaci stávajícího komínového průduchu nejvýše 1: 1,5. Velikost
průřezu komínového průduchu se stanoví výpočtem podle kapitoly 5. ‚
POZNÁMKA Poměr stran 1: 1,5 mohou mít i nové komínové systémy, pokud jsou takto certifikovány.
6.4.5) Nejmenší dovolený rozměr komínového průduchu s přirozeným tahem je:
a) 100 mm pro spotřebiče na plynná paliva;
b) 110 mm pro spotřebiče na kapalná paliva;
c) 120 mm pro spotřebiče na pevná paliva, přičemž plocha průřezu komínového průduchu nesmí být menší než 0,015 m2. Komínový průduch kruhový musí mít průměr nejméně 140 mm. Jednovrstvý zděný komín z cihel bez ochranného pouzdra nesmí mít rozměr komínového průduchu menší než 150 mm x 150 mm.
POZNÁMKA U některých lokálních spotřebičů na tuhá paliva (např. dřevěné pelety) se velikost komínového průduchu může řídit podmínkami výrobce spotřebiče paliv.
6.4.6 Nejmenší dovolený rozměr komínového průduchu přetlakového komína je 80 mm. Výrobce spotřebičů může v odůvodněných případech doporučit i menší rozměr, který ale nesmí být menší než 60 mm. Funkce zmenšeného průřezu se dokládá výpočtem podle kapitoly 5.
6.4.7 Plocha průřezu komínového průduchu nesmí mít při provádění individuálního, jednovrstvého zděného komína v kterémkoliv místě odchylku větší než —5 % až +25 % plochy navrženého průřezu. U komínových vložek individuálního a systémového komína platí povolené odchylky podle platných norem výrobků[6].
6.4.8 Neúčinná výška komínového průduchu pro spotřebiče na pevná paliva má být alespoň 1/10 jeho účinné výšky. U spotřebičů na dřevo a na kapalná paliva může být neúčinná výška 1/20 účinné výšky, nesmí být ale menší než 500 mm.
Nelze-li tuto podmínku dodržet u komínového průduchu:
a) úzkého, musí být objem komínového průduchu v neúčinné výšce roven 1/10 objemu komínového průduchu v účinné výšce, pro spotřebiče na dřevo a kapalná paliva 1/20 objemu komínového průduchu v účinné výšce;
b) středního a průlezného, musí být objem komínového průduchu v neúčinné výšce roven nejméně 1/20 objemu komínového průduchu v účinné výšce.
6.4.9 Neúčinná výška pro spotřebiče na plynná paliva musí být nejméně u komínového průduchu úzkého 150 mm, u komínového průduchu středního a průlezného 250 mm.
6. 4. 10 U přetlakových a vysokopřetlakových komínů pro spotřebiče na plynná paliva, kde kouřovod je napojen do komínového průduchu patním kolenem, se neúčinná výška komínového průduchu nevyžaduje za předpokladu, že budou dodrženy podmínky 8.2.3.2.
6.4,11 Pokud je nutné zajistit zadní větrání mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm (např. u přetlakových, vysokopřetlakových nebo difúzních komínů), musí být mezera mezi komínovou vložkou
a komínovým pláštěm dost velká na to, aby větrání bylo účinné (viz poznámka). Zadní větrání musí být
průchozí od paty komínu až do volného ovzduší.
POZNÁMKA Doporučuje se šířka mezery mezi komínovou vložkou (s izolací nebo bez izolace) a vnitřním povrchem komínového pláště nebo jiného opláštění 30 mm; pokud je komínová vložka kruhového průřezu osazena v konstrukčním dílu s otvorem pravoúhlého tvaru, může být mezera 20 mm. Lze řešit jiný způsob větrání, např. svisnými větracími kanálky.
6.4,12 Mezera, vstupy a výstupy vzduchu a/nebo vzduchové mřížky do větrací mezery nesmí omezovat zadní větrání. K čištění zadního větrání má být zajištěn přístup.
POZNÁMKA Otvor pro přívod vzduchu do mezery by měl mít stejnou plochu jako je plocha průřezu větrací mezery zadního větrání.
6.5 Komínový plášť
6.5.1 Komínový plášť musí být z konstrukce druhu DP1 podle ČSN 73 0810:2005. Komín procházející vnitřním prostorem nebo konstrukci budovy musí být navržen tak, aby při běžném provozu připojeného Spotřebiče nebyl dotčen komfort místnosti. Doporučená teplota vnějšího povrchu zděného komínového platě by neměla být vyšší než 52 °C. U přistavěných komínů platí tato podmínka do výšky 2 500 mm nad terénem nebo jinou přístupnou plochou (např. nad terasou). Nejvyšší přípustnou teplotu vnějšího povrchu, kde je možný náhodný lidský kontaktu kovových komínů stanoví 4.2.6.5 ČSN EN 12391-1:2005.
6.5.2 Komínové vložky vedené vnitřním prostorem nebo konstrukcí budovy, musí být opatřeny po celé délce komínovým pláštěm. Požární odolnost komínového pláště se volí v závislosti na stupni požární bezpečnosti požárního úseku, kterým prochází, podle tabulky 12, položka 10, písmeno b) ČSN 73 0802:2002. (V tomto případě je komínový plášť považován za šachtu).
6.5.3 Na komíny a jejich příslušenství (komínové lávky, žebříky, stupadla) není dovoleno připevňovat jakákoliv přídavná zařízení, která nepatří k příslušenství komína nebo která ovlivňuji konstrukční stabilitu, funkčnost spalinové cesty nebo možnost bezpečného vyčištění komínového průduchu, kromě jímacího zařízení hromosvodu.
POZNÁMKA Je-li v technicky odůvodněných případech nutné na komínové těleso upevnit např. TV nebo radiovou anténu, je nutné prokázat statickým výpočtem, že nedojde k narušení komína a musí být zajištěna bezpečnost při přístupu ke komínu a pro čištění komínového průduchu.
6.5.4 Pro kovový komínový plášť a pro přesahující komínové vložky z hlediska ochrany před bleskem platí ustanoveni 4.2.6.15 ČSN EN 12391-1:2005.
6.5.5 Nejmenší dovolená vzdálenost hořlavých stavebních materiálů od povrchu komínového pláště komínů podle 6.2.1 a 6.2.2 se stanoví dle ČSN 73 3150, minimálně však 50 mm. .
6.5.6 Nejmenší vzdálenost Od hořlavých stavebních materiálů pro systémové komíny musí být deklarována výrobcem.
Systémový komín, který prochází hořlavou stěnou, musí být opatřen průchodkou a/nebo ochranným krytem, udržujícím odpovídající vzdálenost k hořlavému materiálu, nebo v případě stěny s dutinami konstrukčním prvkem s nehořlavou vyplní. Každá průchodka nebo ochranný štít vedoucí do venkovního prostoru musí být odolný proti vlivům povětrnosti.
6.5.7 Nejmenší vzdálenost od hořlavých stavebních materiálů pro dodatečně vyvložkované komíny a individuální komíny musí být určen výpočtem podle přílohy E.2 Teplotní třída ČSN EN 12391-1:2005.
POZNÁMKY
1) Vzorec E. 1 uvedený v příloze E.2 Teplotní třída ČSN EN 12391-1:2005 zahrnuje případ nevětraných mezer mezi komínem a hořlavým materiálem a stanoví maximální přípustnou teplotu spalin pro danou vzdálenost
2) Vzorec E.3 uvedený v příloze E.2 Teplotní třída ČSN EN 12391-1:2005 zahrnuje případy větraných mezer mezi komínem a hořlavým materiálem a stanoví maximální přípustnou teplotu spalin pro mezeru od 4 cm
6.5.8 Individuální komín, který prochází hořlavou stěnou, musí být opatřen průchodkou a/nebo ochranným krytem udržujícím odpovídající vzdálenost k hořlavému materiálu nebo v případě stěny s dutinami konstrukčním prvkem s nehořlavou vyplnĺ. Každá průchodka nebo ochranný štít vedoucí do venkovního prostoru musí být odolné proti vlivům povětrnosti.
6.5.9 Podmínky pro kotvení, provedení a ochranu pláště kovových komínů jsou uvedeny v 4.2.6.6,
4.2.6.13 a 4.2.6.14 ČSN EN 12391-1:2005.
6.6 Příslušenství komína
6.6.1 Kondenzátní jímky
6.6.1.1 V půdici komínového průduchu na plynná a kapalná paliva musí být zajištěno jímání a odvod kondenzátů spalin popř. srážkové vody. Proto se v půdici zřizuje kondenzátní jímka, která tuto funkci plní. Kondenzátní jímka nemá mít menší světlý rozměr než má komínový průduch a výšku Od půdice sopouchu nesmí mít menší než:
a) 150 mm u komína úzkého;
b) 250 mm u komína středního a průlezného.
V odůvodněných případech může být odvod a jímání kondenzátů řešen jiným způsobem, např. odvodem
kondenzátů spalin v kouřovodu nebo přes spotřebič, při provedeni spalinové cesty podle 6.4.10.
6.6.1 .2 Kondenzátní jímka musí být kontrolovatelná a umisťuje se zpravidla takto: J
a) v půdici komínového pláště (obrázek 3a). Její přímá kontrola se provádí uzavíratelným kontrolním otvorem;
b) pod sopouchem komínového průduchu (obrázek 3b). Kontrola kondenzátní jímky se provádí po jejím vyjmutí za komínovými dvířky;
c) včetně kontrolního otvoru pod sopouchem (obrázek 3c). Kontrola se provádí uzavíratelným kontrolním otvorem za komínovými dvířky.
Pokud je kondenzátní jímka situovaná za lícem zdiva ve větší vzdálenosti než 200 mm, musí být kontrolní otvor k jímce přiměřeně větší, aby se jímka dala kontrolovat a čistit.
6.6.1.3 Kondenzáty z kondenzátní jímky se odvádějí:
a) u komínů se suchým provozem — kondenzátním potrubím do nádobky na jímání kondenzátu, která se při kontrole komínů vyprazdňuje, nebo do kanalizace. Volné vypouštění kondenzátů do půdice komínového pláště se nepovoluje;
b) u komínů s mokrým provozem — kondenzátním potrubím přímo nebo přes neutralizační zařízení do kanalizace[7]. Odvod do kanalizace má mít zápachovou uzávěru (sifon).
POZNÁMKA Kondenzáty je možné odvádět u kondenzačních spotřebičů také přes spotřebič paliv, pokud je to v souladu s technologickým předpisem výrobce
6.6.1.4 Výpustný otvor v kondenzátní jímce a kondenzátní potrubí pro odvod kondenzátů mají mít světlost odpovídající velikosti kondenzátní jímky (15 mm až 40 mm). Odvod kondenzátů má být co nejkratší. Kde existuje pravděpodobnost zamrzáni, musí být zajištěna ochrana kondenzátního potrubí proti zamrzání.
Legenda
a) kondenzátní jímka v půdici komínového pláště, kontrola kontrolním otvorem nad půdicí
b) kondenzátní jímka pod sopouchem, kontrola se provede vyjmutím jímky za komínovými dvířky
c) kondenzátní jímka s kontrolním otvorem umístěná pod sopouchem
1 komínová vložka
2 sopouchová tvarovka
3 kontrolní otvor
4 vičko kontrolního otvoru
5 demontovatelná kondenzátní jímka
6 půdice kondenzátní jímky
7 komínová dvířka
8 kondenzátní potrubí
9 nádobka na kondenzát
10 odvod kondenzátů spalin
Obrázek 3 — Příklady provedení kondenzátních jímek a odvodu kondenzátu spalin
6.6.1.5 Odvod kondenzátů u přetlakových a vysokopřetlakových komínů musí mít tlakovou ztrátu nejméně ve velikosti přetlaku ve spalinové cestě. Tato tlaková ztráta může být dosažena např. instalováním sifonu.
6.6.2 Komínová dvířka
6.6.2.1 Otvory v komínovém plášti, kromě sopouchů a kontrolních otvorů, musí být uzavřeny těsnými dvojitými nebo zdvojenými komínovými dvířky z nehořlavých materiálů, např. kovovými. Komínová dvířka musí být těsná a zabezpečena proti samovolnému otevření.
6.6.2.2 Kontrolní otvory mohou být uzavřeny jednoduchými dvířky ze stejného materiálu jako komínová vložka nebo těsným víčkem, zajištěným proti vypadnutí. Kontrolní otvory komínů přetlakových (P1, P2) a vysokopřetlakových (Hl, H2) musí být uzavřeny způsobem, který zajistí stejnou těsnost, jako má komínový průduch.
6.6.2.3 Komínová dvířka k vybíracím, vymetacím, čistícím a kontrolním otvorům se osazují do vnějšího povrchu komínového pláště.
6.6.2.4 Komínová dvířka otvorů, umístěných na místech veřejně přístupných (schodiště, chodby, venkovní prostory) mají být uzamykatelná nebo zajištěna uzamykatelnou závorou.
6.7 Komíny nad střechou
6.7.1 Vyústění komínů a vzdálenost od sousedních objektů
6.7.1.1 Komíny se vyúsťují tak vysoko, aby nenarušovaly životní prostředí a neznečišťovaly nebo neobtěžovaly okolí spalinami. Při provozu komínů má být vyloučen rušivý vliv okolních objektů na funkci komína. Nejmenší dovolené výšky komínů nad střechou budovy, od střešních oken a od nástaveb nad plochou střechou stanoví 6.7.1.2 až 6.7.1.6. Vliv sousedních objektů na výšku komína stanoví 6.7.1.7.
6.7.1.2 Za šikmou střechu je považována střecha, která má sklon od vodorovné roviny větší než 200.
U šikmé střechy musí mít komín s přirozeným tahem ústí nejméně 650 mm nad hřebenem, popř. větrným
úhlem podle zásad uvedených na obrázku 4.
6.7.1.3 Jestliže jsou ve střešní rovině šikmé střechy umístěna okna vikýřů obytných místností, musí být výška ústí komína nad nejvyšším bodem okna nejméně 1 000 mm, u oken ve vzdálenosti rovné nebo menší než 1 500 mm. U střešních oken je oblast, kde nesmí být umístěn komín vymezená plochou 1 000 mm do stran, 2 000 mm pod oknem a 1 000 mm nad oknem (obrázek 5). Výška komínů musí být nejméně 1 000 mm nad rovinou střechy. Výška komínů ale nesmí být menší než stanoví 6.7.1.2.
6.7.1.4 U přetlakových a vysokopřetlakových komínů, u kterých je doloženo, že spaliny v ústi komína jsou odváděny přetlakem, může být výška vyústění nad rovinou střechy snížena až na 500 mm podle obrázku 6. Stejná podmínka platí i pro podtlakový komín, kde je podtlak v komíně vytvořen ventilátorem namontovaným na ústí komína. V oblastech s výskytem sněhu v zimním období musí být výška vyústění upravena podle místních podmínek.
6.7.1.5 Za plochou střechu je považována střecha, jejíž sklon Od vodorovné roviny je menší než 20v.
Nad plochou střechou budovy nebo nad atikou ploché střechy musí být ústí komína ve výšce nejméně
1 000 mm (obrázek 7). U přetlakových a vysokopřetlakových komínů může být tato výška snížena na
500 mm, při dodržení podmínek 6.7.1.4.
6.7.1.6 Je-li u komínového tělesa nad plochou střechou nástavba (např. strojovna výtahu) ve vzdálenosti menší než 15 m, musí být ústí komína ve výšce 1 000 mm nad větrným úhlem podle obrázku 8. U přetlakových a vysokopřetlakových komínů platí podmínka 6.7.1.5. Stejná podmínka platí u sousední budovy.
6.7.1.7 Vliv sousední budovy nebo jiné přírodní překážky (skála apod.) na ústí komína, podle obrázku 9, se uvažuje pokud:
— vodorovná vzdálenost L mezi ústím a budovou je menší než 15 m; a
— při pohledu od ústí komína na vodorovnou šířku budovy se vytvoří úhel α větší než 30° a
— při pohledu od ústi komína je převýšení budovy nad vodorovnou rovinou pod úhlem vyšším než 10° (úhel β).
Pokud ovlivňuje sousední budova nebo jiná překážka ústí komína podle těchto kriterii, musí se u komínů s přirozeným komínovým tahem připočítat ztráta účinkem větru hodnotou 25 Pa.
6.7.1.8 Nelze-li dosáhnout požadované výšky ústí komína nad střechou podle 6.7.1.2 až 6.7.1.7 z důvodů konstrukčních popř. estetických, lze v odůvodněných případech navrhnout doplněni potřebné výšky ústí komína komínovým nástavcem podle 6.7.3, nebo použít komínový ventilátor.
6.7.1.9 Na ústí komína nebo svislého kouřovodu s funkcí komína se montuje lapač jisker (3.5.5), jestliže lze předpokládat úlet jisker z komína (např. při topení dřevem apod.), které by mohly způsobit požár v okolí komína např. hořlavých povrchů střech nebo jiných hořlavých materiálů v nejbližším okolí (obrázek 10). Lapač jisker musí být z důvodu kontroly a čištění přístupný a demontovatelný. Doporučuje se montovat lapač jisker i na komíny volně stojících nebo přistavěných zahradních krbů.
6.7.1.10 Jsou-li vjednom komíně spolu s komínovými průduchy i průduchy větrací, nebo vzduchové, musí být ústí těchto průduchů upraveno tak, aby zabraňovalo vnikání spalin ze sousedních komínových průduchů (nižším vyústěním větracích nebo vzduchových průduchů, nebo jejich vyvedením do boku komínového pláště, prodloužením komínových průduchů nástavcem apod.). Nejmenší vzdálenost ústi vzduchového průduchu, větracího průduchu, nebo ústí zadního větrání od roviny střechy je 500 mm.
6.7.2 Krycí deska
6.7.2.1 Krycí deska komína musí být Z materiálů nehořlavých a odolných proti mrazu, povětrnostním vlivům a účinkům spalin.
Krycí deska se provádí obvykle z monolitického betonu tloušťky nejméně 80 mm, s hladkým povrchem. Doporučuje se opatřit monolitickou desku ocelovou výztuží.
Prefabrikovaná krycí deska z betonu, kamene nebo keramického materiálu se osazuje do malty. U dělené krycí desky musí být zajištěno vzájemné spojeni jejích dílů.
Krycí deska může být i z jiných materiálů např. z korozivzdorného plechu nebo z plastu.
6.7.2.2 Vrchní plochy krycí desky se doporučuje vyspádovat směrem k volným okrajům v poměru 1: 15. Pokud krycí deska komína přesahuje vnější půdorys komínového pláště, má být opatřena okapničkou tak, aby srážková voda nestékala po povrchu komínového pláště. U komínů s ochranným pouzdrem se doporučuje část ochranného pouzdra nechat vyčnívat nad krycí desku alespoň o 30 mm, avšak nejvýše 100 mm.
6.7.2.3 U vícevrstvého komína musí konstrukční řešení krycí desky zajistit, aby do mezery mezi komínovým pláštěm a komínovou vložkou nevnikala srážková voda.
Provedení krycí desky komína musí zabezpečit dilataci komínové vložky v komínovém průduchu. Je-li ukončena komínová vložka pod krycí deskou, má být mezi krycí deskou a komínovou vložkou dilatační mezera nejméně:
a) 5 mm na 1 m délky vložky z kovových materiálů;
b) 3 mm na 1 m délky vložky z jiných materiálů než podle a).
Prochází-li komínová vložka krycí deskou, musí být provedena dilatace mezi krycí deskou komína a komínovou vložkou.
Tyto zásady nemusí být dodrženy, je-li dilatace komínové vložky zajištěna jiným způsobem (např. pružnou komínovou vložkou). V tomto případě může být komínová vložka pevně spojena s krycí deskou a vyčnívat až o 100 mm.
Stejné podmínky platí i při modernizaci stávajících komínových průduchů vložkováním, kde mezera mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm musí být překryta např. krycím plechem. Překrytí se řeší způsobem, který zajistí odvětrávání této mezery (např. obrázek F. 2 v příloze F).
6.7.3 Komínový nástavec
6.7.3.1 Komínový nástavec musí být z materiálů podle 6.3.1 až 6.3.8. U vícevrstvých komínů musí být komínový nástavec tepelně izolovaný. U jednovrstvých komínů se tato úprava doporučuje.
6.7.3.2 Komínový nástavec má mít stejný průřez jako komínový průduch. Není-li to z technických důvodů možné, musí mít alespoň stejnou plochu průřezu. Osazuje-li se komínový nástavec s jiným tvarem průřezu než má komínový průduch, musí být přechod mezi různými tvary průřezu proveden pozvolna, v délce rovnající se nejméně dvojnásobku největšího rozměru světlého průřezu komínového nástavce. Osa komínového nástavce musí být totožná s prodlouženou osou komínového průduchu (obrázek F. 1 v příloze F).
6.7.3.3 Hloubka osazení komínového nástavce je závislá na konstrukci komína a výšce nástavce.
6.7.3.4 Komínový nástavec se nesmí osazovat na komín, který se vymetá vymetacím otvorem podle
8.2.4. Je-li však osazení nástavce nutné, musí se vymetací otvor zrušit a provést takové úpravy, aby mohl být vymetán ústím komínového nástavce.
Tato podmínka neplatí, jestliže je komínový nástavec pevně ukotven k průběžné a celistvé komínové vložce (např. přinýtováním ke kovové vložce).
POZNÁMKA Toto ustanovení má odstranit nebezpečí, že při čištění komínového průduchu z vymetacího otvoru dojde k vyražení nástavce a jeho pádu na střechu budovy popř na terén. Jestliže je zakotvení nástavce tak dokonalé, že k tomuto nebezpečí nemůže dojít, podmínku prvního odstavce tohoto článku není nutné dodržet
6.7.4 Spalinové ventilátory
6.7.4.1 Ve spalinové cestě nebo na ní mohou být namontovány spalinové ventilátory podporující odtah spalin (5.4.1). Přitom je nutné dodržovat následující podmínky:
— u plynových a olejových spotřebičů paliv musí být zajištěno propojení ventilátoru a spotřebiče tak, aby došlo k zablokování spotřebiče pro případ selháni ventilátoru. Vzájemné propojení u plynových spotřebičů a ventilátorů má být autorizováno výrobcem;
— u spotřebičů spalujících pevná paliva s mechanickou nakládkou, se při poruše ventilátoru rovněž vypne spalování. Spalinová cesta musí mít po odpojení ventilátoru ještě tolik podtlaku, aby mohl být zbytek spalin ze spotřebiče a spalinové cesty bezpečně odveden do volného ovzduší;
— u rychle regulovatelných topenišť‘ na pevná paliva, např. s nakládáním do kotle gravitací, může spali- nová cesta s přirozeným tahem, při poruše ventilátoru, odvést jen minimální hlavní proud spalin.
Ventilátor smí vytvořit ve spalinové cestě přetlak pouze v případě, že je komín a/nebo kouřovod označen pro přetlakový provoz (tlaková třída P1, P2 nebo Hl, H2). U komínů, které jsou určeny pro podtlakový provoz (tlaková třída Nl, N2), musí být ventilátor umístěn tak, aby nemohl vytvořit ve spalinové cestě přetlak (obvykle v ústi komínového průduchu).
Ventilátor na spalinové cestě musí zajistit bezpečný odvod spalin do volného ovzduší za všech provozních podmínek připojených spotřebičů paliv a místně obvyklých povětrnostních podmínek.
Osazení ventilátoru a připojovacích prvků musí umožňovat jednoduchou údržbu. Technická data ventilátoru musí být uvedena na výrobním štítku ventilátoru.
Pokud je to technicky nutné, musí mít ventilátor vlastní konstrukční podpěru. Přídavné konstrukční zatížení spalinové cesty musí být zohledněno v jejím konstrukčním návrhu.
6.7.5 Komínová lávka
6.7.5.1 Komínová lávka se zřizuje podle způsobu vymetání komína ve výši:
a) 650—750 mm pod ústím komínového průduchu při vymetání ústím;
b) 800 mm až 1 200 mm pod vymetacím otvorem při vymetání průduchu vymetacím otvorem.
6.7.5.2 Komínová lávka musí mít šířku pochůzné plochy nejméně 250 mm (v souladu s 5.2 ČSN EN 516:2006) s přístupy podle 6.7.5.4. V případě provedení pochůzné plochy ze dřeva musí mít komínová lávka na straně odvrácené od plochy střechy ocelové zábradlí vysoké 1 000 mm. Ve výšce 500 mm od úrovně dřevěné pochůzné plochy musí mít zábradlí vodorovnou tyčovou výplň. Průchozí šířka mezi zábradlím a komínem nebo jinou konstrukcí má být 600 mm, ale nesmí být menší než 400 mm. Pochůzná plocha musí být na straně přivrácené ke střeše nejméně 100 mm nad odtokovou plochou střešní krytiny (obrázek 11). Komínové lávky, které zároveň slouží jako přístupové komunikace mezi jednotlivými komínovými tělesy, musí být vždy opatřeny zábradlím. Způsob kotvení komínové lávky má být posouzen statickým výpočtem.
6.7.5.4 Přístup ke komínové lávce musí být bezpečný. Pro přístupovou komunikaci platí 8.2.4.3. Pro překonání výškových rozdílů větších než 600 mm, zejména u přístupů k výlezům na střechu, musí být k dispozici alespoň bezpečné žebříky (průmyslově vyráběné).
6.7.5.5 Komínové lávky se nemusí zřizovat, jestliže je přístup k ústí komínového průduchu nebo k vymetacímu otvoru zajištěn jiným způsobem, např. výlezem na střechu velikosti nejméně 550 mm x 550 mm ve vzdálenosti do 600 mm od líce komínového tělesa (obrázek F. 4 v příloze F). Pro přístup k ústí a překonání výškových rozdílů platí 8.2.4.3.
6.7.5.6 Přistup ke komínové lávce může být také řešen certifikovanými a schválenými nášlapnými stupni (ČSN EN 516), které jsou součástí výrobního programu odborných firem dodávajících a montujících střešní krytiny
7 Navrhování a provádění kouřovodů
7.1 Všeobecné požadavky
7.1.1 Kouřovody jsou nedílnou součástí spalinové cesty (viz kapitola 5). Kouřovody se navrhují tak, aby tlaková ztráta kouřovodu byla co nejmenší.
7.1.2 Kouřovod připojovaný na komín s přirozeným komínovým tahem (3.10.1) má být krátký, se stoupáním ve směru proudění spalin, které by mělo být nejméně 5 % (3°).
POZNÁMKA Připojení kouřovodu do připojovací tvarovky má být šikmé, ve směru toku spalin. V poznámce k 4.2.6.2 ČSN EN 12391-1:2005 je uvedeno, že vstupní úhel kouřovodu do sopouchu nemá být větši než 45°. Tato podmínka není v řadě případů uskutečnitelná, proto je pouze doporučující. Toto šikmé napojení zmenšuje tlakovou ztrátu a je proto vhodné zejména u komínů s přirozeným komínovým tahem a malou účinnou výškou.
7.1.3 Kouřovod, označený jako vhodný pro mokrý provoz, musí mít sklon umožňující odtékání kondenzátu. POZNÁMKA Doporučený sklon min. 5 % (3°) Od vodorovné roviny.
7.1.4 Kouřovod má být navržen tak, aby proudění spalin v průduchu kouřovodu bylo plynulé. Kouřovod nesmí mít náhlé změny velikosti a tvaru průřezu ani kouty, ve kterých by se mohly hromadit spaliny. Změny směru kouřovodu mají být provedeny v tupém, nejvýše v pravém úhlu, na vnější straně zaobleny poloměrem rovnajícím se alespoň vnitřnímu průměru nebo šířce kouřovodu. Kouřovod v sopouchu nesmí zasahovat do komínového průduchu a zmenšovat jeho průřez.
7.1.5 Rozvinutá délka kouřovodu připojovaného do komína s přirozeným tahem by neměla být delší než jedna čtvrtina účinné výšky komína a současně by kouřovod neměl být delší než 3m. Samostatný kouřovod delší než 2m se tepelně izoluje, ale doporučuje se izolovat i kratší kouřovod, pokud by jeho teplota nepříznivě ovlivňovala okolí nebo proto, aby se u spotřebičů s nízkou výstupní teplotou spalin nesnižovala teplota spalin v sopouchu. Společný kouřovod se izoluje vždy
7.1.6 Kouřovody musí být navrženy a provedeny tak, aby zajišt‘ovaly požadovanou těsnost, stabilitu a pevnost. Kouřovody musí být kontrolovatelné a čistitelné. Nerozebíratelné kouřovody musí být opatřeny odpovídajícím počtem čisticích nebo kontrolních otvorů, rozmístěných po celé délce kouřovodu. Otvory mají být v místech směrových změn kouřovodů a ve vzdálenostech nejvýše 6 m délky (měřeno vodorovně). Pokud se čištění a kontrola provádí po demontáži kouřovodu, musí se demontáž provádět podle pokynů výrobce nebo spotřebiče.
POZNÁMKY
1 Pokyny výrobců na demontáž kouřovodu musí být k dispozici u majitele, správce nebo uživatele spotřebiče paliv napojeného na tuto spalinovou cestu
2 Pro kouřovody na pevná a kapalná paliva se zřizují čisticí otvory. Jejich provedeni musí odpovídat podmínkám 8.2.6.2 a 8.2.6.3
3 Pro kouřovody na plynná paliva se zřizují kontrolní otvory. Jejich provedení musí odpovídat podmínkám podle 8,2 3
4 Čisticí a kontrolní otvory na kouřovodech se uzavírají podle 6.6.2.2.
7.1.7 Pro materiály kouřovodů platí stejné podmínky jako pro komíny v kapitole 6.3. Tloušt‘ky a druhy kovových materiálů používaných na výrobu kouřovodů musí být voleny s ohledem na druh paliva připojeného spotřebiče, dle tabulky A.3 a A.4.
7.1.8 Pro materiály kouřovodů z jiných než kovových materiálů (keramických nebo z plastů) platí 6.3.12 a 6.3.13.
7.1.9 Pokud je kouřovod veden stěnou uvnitř požárního úseku nebo obvodovou stěnou objektu, musí se použít prostup stěnou — konstrukční díl umožňující prostup kouřovodu stavební konstrukcí stěny tak, aby byla zajištěna dilatace kouřovodu a minimální odstup Od hořlavých materiálů.
7. 1. 10 Pro stanovení nejmenší vzdálenosti hořlavých materiálů od kovových kouřovodů platí podmínky uvedené v 4.2.6.4.3 ČSN EN 12391-1:2005.
7.2 Samostatné kouřovody
7.2.1 Samostatné kouřovody odvádějí spaliny Od jednoho spotřebiče. Obvykle se navrhují a provádějí z plechových trub kruhového průřezu. Způsob ukotvení kouřovodů a zajištění spoje určuje výrobce.
Samostatný kouřovod může být také proveden z pružné kovové hadice z materiálu podle tabulky A.4. V tomto případě nesmi mít rozvinutou délku větší než 1 500 mm a musí být zajištěn proti samovolnému vysunutí ze sopouchu a spalinového hrdla spotřebiče. Kouřovod v tomto provedení nesmí být zabudován do prostoru, kde nelze provádět jeho kontrolu.
7.2.2 Svislá část kouřovodu, spotřebiče na plynná paliva podle 3.12.3, musí mít nad přerušovačem tahu délku nejméně 400 mm-obrázek 13.
7.2.3 Průřez průduchu kouřovodu nesmí být větší než průřez komínového průduchu a nesmí se směrem ke komínu zužovat. Prokáže-li se výpočtem, že průřez průduchu kouřovodu a komína může být menší než průřez spalinového hrdla spotřebiče, zmenší se průřez kouřovodu bezprostředně za spalinovým hrdlem spotřebiče krátkým náběhem nebo skokem.
7.2.4 Kouřovod zděný nebo vysekaný do zdiva musí být uvnitř hladký, dobře vyspárovaný nebo omítnutý, popř. opatřený ochranným pouzdrem odolným proti účinkům spalin. Kouřovod musí být chráněn proti
pronikání vody nebo vlhkosti.
7.3 Společné kouřovody
7.3.1 Společné kouřovody se navrhují a provádějí pro připojení spotřebičů ke společnému komínu.
7.3.2 Průřez průduchu společného kouřovodu se má plynule zvětšovat tak, aby v každém místě velikost průřezu odpovídala množství protékajících spalin. Lze navrhnout i jiné řešení, např. společný kouřovod s konstantním průřezem, jehož velikost bude odpovídat celkovému množství odváděných spalin od připojených spotřebičů. Zaústění samostatných kouřovodů od jednotlivých spotřebičů v provedení B připojovaných do společného kouřovodu musí být šikmé, ve směru toku spalin. U spotřebičů v provedení C se tato úprava doporučuje.
7.4 Svislé kouřovody s funkcí komína
7.4.1 V technicky odůvodněných případech může být spalinová cesta podle 3.1 nahrazena svislým kouřovodem s funkcí komína (3.9.4) podle 7.4.2 až 7.4.5. Svislý kouřovod s funkcí komína lze použít pouze u spotřebičů, které mají spalinové hrdlo se svislou osou (obrázek 12).
POZNÁMKY
1 Technicky odůvodněným případem je např. spotřebič situovaný v nejvyšším podlaží, kde při odvodu spalin kouřovodem a komínem by byla účinná výška komína nedostatečná.
2 V 4.2.6.2 ČSN EN 12391-1:2005 je uvedeno, že kouřovod nesmí být veden stropní konstrukcí do půdních prostor, případně dalším požárním úsekem Toto neplatí pro svislé kouřovody s funkci komína podle 7.4, při dodržení 6.5.1, 6.5.2, 6.5.5.
Svislý kouřovod nemá být odkloněný Od svislice. V technicky odůvodněných případech může mít svislý kouřovod jeden odklon podle 6.4.3. V tomto případě musí být ale zajištěna kontrola průduchu v místě odklonu např. vymetacím nebo kontrolním otvorem, při dodrženi podmínek 8.2.3 a 8.2.4.
7.4.2 Svislý kouřovod musí být proveden z materiálů podle 6.3. a musí splňovat ustanovení 6.5.1, 6.5.2 a 6.5.5. Na jeho ústi se osazuje komínová hlavice, která omezuje pronikání srážkové vody do průduchu (např. Meidingerova deska), kromě svislých kouřovodů v provedení Hl a H2.
7.4.3 Svislý kouřovod určený pro odvod spalin přirozeným tahem od otevřených spotřebičů na plynná paliva musí být vícevrstvý. Musí odvádět spaliny v suchém provozu a nesmí být vyšší než 5 m. U uzavřených spotřebičů a spotřebičů, které vytváří přetlak na spalinovém hrdle (např. přetlakovým ventilátorem) je výška svislého kouřovodu limitována technickými možnostmi spotřebiče a teplotou spalin.
7.4.4 V technicky odůvodněných případech lze na svislý kouřovod připojit také krb s uzavíratelným ohništěm na pevná paliva (ČSN 73 4230), který je konstrukčně přizpůsoben pro výběr popela a sazí, např. popelníkem, nebo k tomu zvlášť určenými vybíracími dvířky. Svislý kouřovod nesmí být vyšší než 8,0 m, musí být vícevrstvý a musí být kontrolovatelný a čistitelný vymetacím otvorem podle 8.2.4, nebo ústím z komínové lávky. Vymetací otvor má být také nad spalinovým hrdlem krbu případně nad podlahou vyššího podlaží, aby se dalo bezpečně zkontrolovat napojení svislého kouřovodu na spalinové hrdlo krbu a provést čištění a kontrolu komínového průduchu.
POZNÁMKA Technicky odůvodněným případem může být např. uzavíratelný krb dodatečně montovaný do stavby, kde není komín. Neměla by to být novostavba, kde je možné odvod spalin vyřešit v projektové dokumentaci komínem a kouřovodem.
7.4.5 Pro výšku vyústěni svislých kouřovodů nad střechou budovy a vzdálenost od sousedních budov platí 6.7.1.1 až 6.7.1.8.
8 Spalinová cesta
8.1 Požární odolnost spalinové cesty
Instalovaná spalinová cesta musí dosáhnout (požární) odolnosti proti ohni (Z vnějšku ven) požadovanou pro specifické části budovy přes které prochází. Požadovaná požární odolnost proti ohni musí být klasifikována třídou ve smyslu El podle 7.5.10.4 EN 13501-2:2004. Toho může být dosaženo následovně:
— spalinová cesta má sama požadovanou požární odolnost;
— spalinová cesta je vestavěna do šachty, jejíž stěny mají požadovanou požární odolnost (například nehořlavé opláštění);
— spalinová cesta společně s opláštěním jako celek mají požadovanou požární odolnost.
8.2 Otvory ve spalinové cestě
8.2.1 Všeobecně
V komínovém plášti, komínové vložce a v kouřovodu musí být k dispozici dostatečný počet otvorů pro kontrolu a čištění spalinové cesty po celé její délce Od spalinového hrdla spotřebiče po ústí komína. Přístup pro čištění spalinové cesty je možné zajistit i prostřednictvím explozní klapky, spojky, spotřebiče apod.
Umístění kontrolních, čistících, vymetacích a měřících otvorů je dovoleno pouze v místech, kde není nebezpečí požáru nebo exploze.
Do komínového pláště, komínové ožky a kouřovodu se navrhují otvory podle 8.2.2 až 8.2.7 kromě otvorů předepsaných výrobcem spotřebiče, připojovaného na komín. Jestliže je přístup pro kontrolu a čištění spalínové cesty umožněn demontáží komínové tvarovky nebo kouřovodu, musí se provádět podle pokynů výrobce komínu nebo spotřebiče.
POZNÁMKA Pokyny výrobců na demontáž komínové tvarovky nebo kouřovodu musí být k dispozici u majitele, správce nebo uživatele spotřebiče paliv napojeného na tuto spalinovou cestu.
8.2.2 Sopouchy
8.2.2.1 Sopouchy mají být co nejkratší a přímé. Nesmí mít větší průřez, než je světlý průřez komínového průduchu, do kterého ústí.
8.2.2.2 Sopouch komínové vložky (zejména kovové) musí být konstrukčně vyřešen tak, aby kondenzáty spalin nebo srážková voda nevnikaly sopouchem do kouřovodu a připojeného spotřebiče, kromě případů, kde jsou kondenzáty spalin odváděny otvorem v kouřovodu.
8.2.2.3 Ústí-li do jednoho komínového průduchu komína více sopouchů, nesmí být jejich vzájemná svislá vzdálenost menší než:
a) 300 mm, pokud je vodorovný úhel mezi sopouchy menší než 90°;
b) 600 mm, pokud je vodorovný úhel mezi sopouchy větší než 90°.
8.2.2.4 Je-li sopouch jednovrstvého zděného komína vytvořen ochranným pouzdrem, nesmí ochranné pouzdro sopouchu přesahovat do komínového průduchu, aby se nezmenšil průřez komínového průduchu. Stejná podmínka platí i pro připojovací tvarovky nebo individuální připojení sopouchu do komínové vložky.
8.2.2.5 Sopouch, do kterého není připojen spotřebič, musí být uzavřen ucpávkou a víkem z nehořlavého materiálu.
8.2.3 Kontrolní otvory
8.2.3.1 Kontrolní otvory se navrhují pro komíny a kouřovody odvádějící spaliny od spotřebičů na plynná paliva. U komínů se navrhují tak, aby jimi bylo možné bezpečně kontrolovat a čistit prostor kondenzátní jímky podle 6.6.1.2 a)c). Nelze-li kontrolovat a čistit z jeho ústí, navrhují se kontrolní otvory nad střechu budovy nebo do půdního prostoru. Pro tyto případy platí 8.2.4.1 a pro přístupovou komunikaci 8.2.4.3.
V odůvodněných případech může být svislý a přímý komínový průduch od spotřebičů na plynná paliva kontrolován a čištěn pouze kontrolním otvorem nad půdicí.
Pro kontrolní otvory v kouřovodech platí 7 1.6.
8.2.3.2 U přetlakových komínů, kde je kouřovod připojen do komínového průduchu patním kolenem, se musí umístit kontrolní otvor na přístupném místě v kouřovodu, co nejblíže komínového průduchu, nebo nad patním kolenem v komínovém průduchu.
Doporučuje se zřídit kontrolní otvory i na vývodu spalin při odvodu spalin stěnou fasády do volného ovzduší.
8.2.3.3 Nejmenší velikost kontrolního otvoru se volí podle velikosti komínových průduchů min. takto
a) do průměru komínového průduchu 90 mm je velikost kontrolního otvoru 40 mm x 70 mm;
b) Od průměru 90 mm do 150 mm je velikost kontrolního otvoru 90 mm x 140 mm;
c) u komínových průduchů větších než 150 mm nemá mít kontrolní otvor menší plochu než 0,028 m2, jeho šířka nemá být menší než 120 mm a jeho výška menší než 180 mm.
Kontrolní otvor může být také kruhový, nebo oválný. Jeho velikost nesmí být menší než světlý rozměr komínové vložky do světlosti 200 mm. Od světlosti 200 mm, je tato velikost minimální.
POZNÁMKA U systémových komínů se může velikost kontrolních otvorů odchýlit Od 8.2.3.3, ale výrobce musí zajistit, že bude možné provést kontrolu a čištění spalinové cesty bezpečně (např. postupem podle technologického návodu nebo dodávkou čistícího zařízení)
8.2.3.4 Kontrolní otvor může být v odůvodněných případech nahrazen otvorem pro osazení regulátoru (omezovače) tahu, otvorem pro montáž spalinové klapky apod., je-li toto zařízení vyrobeno jako demontovatelné, po zpětné montáži se nezhorší funkce zařízení a velikost tohoto otvoru odpovídá požadavkům na kontrolní otvor podle 8.2.3.3.
8.2.3.5 Kontrolní otvor se uzavírá podle 6.6.2.2.
8.2.4 Vymetací otvory
8.2.4.1 Vymetací otvory se navrhují u komínových průduchů na kapalná a pevná paliva, které nelze vymetat přímo ústím komína. Vymetací otvory se umísťují nad střechu budovy nebo do půdního prostoru, ve kterém bude možné vymetání komínů provádět. Půdice vymetacího otvoru má být nejméně 600 mm a nejvíce 1200 mm nad podlahou. Vymetací otvor smí být ve vzdálenosti nejvýše 6 m od ústí komínového průduchu. Pro komínový nástavec platí 6.7.3.
8.2.4.2 Vymetací otvor nemá mít u žádného průduchu menší plochu než 0,028 m2. Šířka vymetacího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm. Prostory v okolí vymetacího otvoru musí být upraveny podle 8.2.5.9.
8.2.4.3 Světlá výška přístupové komunikace k vymetacímu otvoru a prostoru před ním nesmí být menší než 1 700 mm. Vnitřní prostor, ve kterém je vymetací otvor umístěn, musí být osvětlen.
8.2.4.4 Vymetací otvor musí být uzavřen podle 6.6.2.1, 6.6.2.3 a6.6.2.4. Je-li vymetací otvor umístěn nad šikmou střechou, musí být uzavřen plechovými komínovými dvířky, jejichž křídla jsou na závěsech.
8.2.4.5 Vymetací otvory v obytné půdní vestavbě mají být umístěny na chodbě, schodišti nebo v místnosti příslušenství (předsíň, komora, koupelna, WC).
8.2.5 Vybírací otvory
8.2.5.1 Vybírací otvory se navrhují u komínů průběžných i podlažních pro spotřebiče na pevná a kapalná paliva, vždy v úrovni půdice komínového průduchu.
8.2.5.2 Vybírací otvor u komínového průduchu úzkého a středního nemá mít menší plochu než
0,028 m2. Šířka vybíracího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menši než 180 mm. U komínového průduchu průlezného je nejmenší velikost vybíracího otvoru 450 mm x 600 mm.
8.2.5.3 Vybírací otvor průběžného komína nebo komína se společným sběračem musí být umístěn v nejnižším podlaží na vhodném a přístupném místě (chodba, schodiště apod.) a musí být uzavřen podle
6.6.2.1, 6.6.2.3 a 6.6.2.4.
8.2.5.4 Nelze-li umístit vybírací otvor podlažního komína na chodbě, schodišti nebo jiném vhodném místě společných prostorů objektu, lze jej umístit do místností příslušenství (do předsíní, komor, koupelen, záchodů) toho bytu, ke kterému náleží. Vybírací otvor by neměl být umístěn v obytných místnostech, zejména ne v ložnici nebo dětském pokoji.
8.2.5.5 Vybírací otvory nesmí být umístěny ve shromažďovacích prostorách podle ČSN 73 0831 a ani v prostorách, kde se nacházejí hořlavé plyny a kapaliny či potraviny. Nemají se umist‘ovat v prostorech, kde jsou chována hospodářská zvířata. V kotelně nebo v garáži rodinného domku vybírací otvory být mohou.
8.2.5.6 Půdice vybíracího otvoru má být nejméně 300 mm a nejvíce 1 000 mm nad podlahou, kromě vybíracích otvorů podlažního komína, kde se povoluje zmenšit vzdálenost půdice vybíracího otvoru od podlahy na 100 mm, nelze-li získat dostatečnou neúčinnou výšku tohoto průduchu jinak.
8.2.5.7 Jestliže je vzdálenost mezi komínovými dvířky vybíracího otvoru a komínovým průduchem větší než 300 mm (u komínového průduchu úzkého a středního dle 4.2.1), velikost vybíracího otvoru se zvětší tak, aby bylo možné vyčistit půdici komínového průduchu bezpečně.
8.2.5.8 Spojovat dva nebo několik komínových průduchů společným vybíracím otvorem je zakázáno. Lze to připustit s funkčními výsuvnými uzávěry pouze u stávajících komínů se společným sběračem.
8.2.5.9 Podlaha kolem vybíracích otvorů má být nehořlavá nebo s nehořlavou povrchovou úpravou do vzdálenosti nejméně 600 mm od povrchu komína a do vzdálenosti 300 mm od vnější hrany komínových dvířek na obě strany. Požární bezpečnost při vybírání sazí může být zajištěna i jiným způsobem.
8.2.6 Čisticí otvory
8.2.6.1 Čisticí otvory se navrhují do komínového průduchu pro technologické spotřebiče na pevná a kapalná paliva (např. udírny), jejichž spaliny obsahují nečistoty ulpívající na stěnách komínového průduchu (např. dehet). Umísťují se do každého podlaží, kterým komín prochází, aby bylo možné pevné usazeniny z komínového průduchu odstraňovat např. mechanicky.
8.2.6.2 Čisticí otvor u komínového průduchu úzkého a středního nemá mít menší plochu než 0,028 m2. Šířka čisticího otvoru nemá být menší než 120 mm a výška menší než 180 mm. U komínového průduchu průlezného je nejmenší velikost čisticího otvoru 450 mm x 600 mm.
8.2.6.3 Čisticí otvory pro kouřovody mohou být také kruhové nebo oválné. Jejich velikost nesmí být menší než světlý rozměr kouřovodu do světlosti 200 mm. Při světlosti větší než 200 mm je tato velikost minimální.
8.2.6.4 Čisticí otvory musí být umístěny tak, aby byly dobře přístupné pro kontrolu a čištění komínového průduchu. Musí být uzavřeny podle 6.6.2.1, 6.6.2.3 a 6.6.2.4. Pro přístupovou komunikaci platí 8.2.4.3.
8.2.7 Měřicí otvory
8.2.7.1 Pro odběr plynných vzorků spalin (měření spalin 8)) musí být do spalinové cesty zabudován tlakově těsný zkušební konstrukční díl, kromě případů uvedených v poznámce tohoto článku. Tento díl se doporučuje zabudovat do kouřovodu ve vzdálenosti max. dvojnásobku vnitřního průměru kouřovodu od spalinového hrdla spotřebiče, a pokud je požadováno, opatřit jej objímkou pro upevnění termočlánku.
POZNÁMKA V kouřovodu spalinové cesty podtlakové, pro spotřebiče do jmenovitého výkonu 200 kW (malé zdroje znečišťování lze zajistit odběr plynných vzorků spalin vyvrtáním otvoru do kouřovodu o světlosti 9 mm až 12 mm pro měřící sondu analyzátoru spalin. Těsnění sondy v měřícím otvoru je zajištěno těsnící kuželkou, která je příslušenstvím analyzátoru spalin. Otvor pro odběr plynných vzorků se uzavírá kovovým uzávěrem nebo se přelepí samolepicí páskou z Al fólie, která vyhoví provozní teplotě povrchu kouřovodu.
8.2.7.2 Pro střední, velké a zvláště velké zdroje znečišťování[8] se do místa měření na kouřovodech montují odběrové příruby podle projektové dokumentace.
8.3 Regulační klapky ve spalinové cestě
8.3.1 Kouřovody otevřených spotřebičů na plynná paliva s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu se doporučuje opatřit spalinovou klapkou (3.8.2) podle obrázku 13. Spalinová klapka musí být dodána jako součást spotřebiče nebo funkčně propojená se spotřebičem.
8.3.2 Do spalinové cesty kotlů na pevná paliva nebo kotlů na kapalná a plynná paliva s přetlakovým hořákem, kde je zaručeno, že na hrdle spotřebiče není přetlak, se doporučuje montovat regulátor (omezovač) tahu (3.8.4) podle obrázku 13, kterým se vyrovnává komínový tah ve spalinové cestě. Výpočet spalinové cesty s regulátorem tahu se posuzuje podle kapitoly 5. U regulátoru tahu musí být umožněna aretace jeho nastavení a musí mít polohu min. nastavení nebo otevření podle pokynů výrobce spotřebiče.
8.3.3 Předepisuje-li to výrobce kotlů nebo technologických spotřebičů na plynná paliva, montují se do spalinové cesty explozní klapky (3.8.3), podle technologických pokynů výrobce. Explozní klapka musí být ve stejném úseku jako je spotřebič, musí být kontrolovatelná a musí se automaticky vracet do základní
polohy.
8.4 Přídavná zařízení ve spalinové cestě
8.4.1 Tlumič hluku
Pokud je do spalinové cesty instalován tlumič hluku, musí být jeho tlaková ztráta zahrnuta do výpočtu
spalinové cesty. Tlumič hluku musí mít vlastní nosnou konstrukcí podle požadavků výrobce.
8.4.2 Odlučovač popílku
Pokud je do spalinové cesty instalováno odlučovací nebo odprašovací zařízení, musí být jeho tlaková ztráta zahrnuta do výpočtu spalinové cesty. Toto zařízení musí mít vlastní nosnou konstrukcí podle požadavků výrobce.
8.4.3 Sprcha a chladič spalin
Pokud je do spalinové cesty zařazeno zařízení pro sprchování nebo chlazení spalin (výměník tepla), musí být do výpočtu spalinové cesty zahrnuty jak změny objemu média, tak jejich tlaková ztráta. Tato zařízení musí mít vlastní nosnou konstrukci, pokud to jejich výrobce požaduje.
8.4.4 Kompenzátor
Pokud je do spalinové cesty instalován jeden nebo více kompenzátorů, musí být jejich tlaková ztráta zahrnuta do výpočtu spalinové cesty. Je-li to nutné, musí mít toto zařízení nosnou konstrukci podle požadavků výrobce.
9 Připojování spotřebičů
9.1 Všeobecně
9.1.1 Spotřebiče se připojují kouřovodem do komína, který odvádí spaliny nad střechu budovy do volného ovzduší. V technicky odůvodněných případech lze volit odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší podle kapitoly 10.
POZNÁMKA Za technicky odůvodněný případ se považuje rekonstrukce bytového domu, ve kterém nejsou komínová tělesa, nelze postavit komín k fasádě budovy nebo do světlíku, namontovat svislý kouřovod ve funkci komína nebo společný komín.
9.1.2 Před napojením spotřebiče se musí zjistit, zda klasifikace komína nebo komínové vložky podle ČSN EN 1443:2004 (4.1 až 4.9) odpovídá parametrům nebo požadavkům připojovaného spotřebiče. Do spalinové cesty, která nemá potřebné parametry pro připojovaný spotřebič se nesmí spotřebič napojit a nesmí být uveden do provozu.
9.1.3 Do prostoru, ve kterém je umístěn uzavíratelný nebo otevřený spotřebič, musí být zajištěn dostatečný přívod vzduchu[9], který nesmí být ovlivněn podtlakovým ventilátorem větracího zařízení nebo jiným způsobem, aby nebyla narušena funkce odvodu spalin Od spotřebiče do volného ovzduší.
9.1.4 Ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče s přetlakovým ventilátorem za spalinovým hrdlem kotle nebo před sopouchem se musí připojovat do samostatného komínového průduchu tlakové třídy P1 nebo P2.
9.1.5 Před napojením spotřebičů musí být spalinová cesta ověřena podle kapitoly 5.
9.1.6 Podmínky kapitoly 9 neplatí pro pojistné komíny
9.2 Samostatné komíny
9.2.1 Všeobecně
9.2.1.1 Do samostatného komína se připojuje samostatným kouřovodem pouze jeden spotřebič paliv.
9.2.2 Spotřebiče na pevná paliva
9.2.2.1 Spotřebič na pevná paliva, jehož jmenovitý výkon nepřesahuje 10 kW se považuje za spotřebič lokální.
9.2.2.2 Do samostatného komína má být připojen pouze jeden lokální spotřebič samostatným kouřovodem.
9.2.2.3 Nejmenší dovolená účinná výška komínového průduchu je 5 m. V jednotlivých případech je možno připojit lokální spotřebič i do komínového průduchu s menší účinnou výškou než 5 m, pokud se prokáže výpočtem spalinové cesty podle kapitoly 5, že je tato výška pro připojovaný spotřebič dostačující.
9.2.2.4 Krby s otevřeným ohništěm musí být připojené samostatným kouřovodem do samostatného komína. Stejná podmínka platí také pro krby nebo krbová kamna či krbové vložky s uzavíratelným ohništěm, které mohou být v technicky odůvodněných případech připojené i do svislého kouřovodu s funkcí komína podle 7.4.4.
9.2.2.5 Spotřebič na pevné palivo se zvláštním způsobem spalování (např. stáložárný spotřebič) se připojuje na spalinovou cestu, kterou musí podrobněji určit výrobce spotřebiče.
9.2.2.6 Ústřední zdroj tepla a technologický spotřebič na pevná paliva v nových objektech se musí připojovat samostatným kouřovodem do samostatného komína.
9.2.2.7 Technologický spotřebič, který je určen pro používání i v letních měsících (např. pro ohřev vody), má být i u stávajících objektů připojen vždy samostatným kouřovodem do samostatného komína.
9.2.2.8 Přirozený komínový tah ve spalinové cestě, do které je připojen ústřední zdroj tepla nebo technologický spotřebič, má být mechanicky regulovatelný vhodným zařízením ve spalinovém hrdle spotřebiče nebo v kouřovodu, např. spalinovým hradítkem (3.8.5). Přirozený komínový tah lze regulovat také regulátorem (omezovačem) tahu (3.8.4), podle 8.3.
9.2.2.9 Zařízení k mechanické regulaci přirozeného komínového tahu ústředního zdroje tepla nebo technologického spotřebiče, umístěného ve zvláštní místnosti (např. v kotelně, dílně apod.), která se nachází mimo obytné místnosti, musí umožňovat i v uzavřené poloze průchod spalin do komínového průduchu v rozsahu 10 % průřezu kouřovodu. V obytných místnostech v rozsahu nejméně 25 % průřezu kouřovodu.
Tyto průchody musí být v horní polovině průřezu kouřovodu a nesmějí být členěny na více jednotlivých otvorů
9.2.3 Spotřebiče na kapalná paliva
9.2.3.1 Spotřebič na kapalná paliva, jehož jmenovitý výkon nepřesahuje 10 kW, se považuje za lokální spotřebič.
9.2.3.2 Lokální spotřebič na kapalná paliva má být připojen samostatným kouřovodem do samostatného komína.
9.2.3.3 Pro lokální spotřebiče, připojované do komínů tlakové třídy Nl a N2 platí, že nejmenší dovolená účinná výška komínového průduchu je 4 m. V jednotlivých případech je možno připojit spotřebič i do komínového průduchu s menší účinnou výškou než 4 rn, pokud se prokáže výpočtem spalinové cesty podle kapitoly 5, že je tato výška pro připojovaný spotřebič dostačující.
9.2.3.4 Ústřední zdroj tepla a technologický spotřebič na kapalná paliva s přetlakovým hořákem v nových i modernizovaných objektech se musí připojovat vždy samostatným kouřovodem do samostatného vícevrstvého komína.
9.2.3.5 Pro ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče, připojované do komínů tlakové třídy Nl a N2 platí, že nejmenší dovolená účinná výška komínového průduchu je 4 m. V jednotlivých případech je možno připojit tyto spotřebiče i do komínového průduchu s menší účinnou výškou než 4 rn, pokud se prokáže výpočtem spalinové cesty podle kapitoly 5, že je tato výška pro připojovaný spotřebič dostačující. Ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče, připojované do spalinové cesty tlakové třídy P1 a P2, mohou mít účinnou výšku komína nižší.
9.2.4 Spotřebiče na plynná paliva
9.2.4.1 Spotřebič na plynná paliva, jehož jmenovitý výkon nepřesahuje 7 kW, se považuje podle této normy za lokální spotřebič
9.2.4.2 Lokální spotřebič na plynná paliva má být připojen samostatným kouřovodem do samostatného komína
9.2.4.3 Pro lokální spotřebiče, připojované do komínů tlakové třídy Nl a N2 platí, že nejmenší dovolená účinná výška komínového průduchu je 4 m. V jednotlivých případech je možno připojit spotřebič ido komínového průduchu s menší účinnou výškou než 4 m, pokud se prokáže výpočtem spalinové cesty podle kapitoly 5, že je tato výška pro připojovaný spotřebič dostačují. Lokální spotřebiče s přetlakem ve spalinovém hrdle připojované do spalinové cesty tlakové třídy P1 a P2 mohou mít účinnou výšku komína.
9.2.4.4 Ústřední zdroj tepla a technologický spotřebič na plynná paliva s přetlakovým hořákem v nových objektech a při modernizaci staveb se musí připojovat vždy samostatným kouřovodem do samostatného komína, nestanoví-Ii výrobce kotlů jinak.
9.2.4.5 Pro ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče, připojované do komínů tlakové třídy Nl a N2 platí, že nejmenší dovolená výška komínového průduchu je 4 m. V jednotlivých případech je možné připojit tyto spotřebiče i ke komínovému průduchu s menší účinnou výškou než 4 m, pokud se prokáže výpočtem spalinové cesty podle kapitoly 5, že tato výška je pro připojovaný spotřebič dostačující. Ustřední zdroje tepla a technologické spotřebiče, připojované do spalinové cesty tlakové třídy P1 a P2, mohou mít účinnou výšku nižší.
9.2.4.6 Pokud má ústřední zdroj tepla nebo technologický spotřebič na plynná paliva zařízení pro regulaci tahu, kterým lze zmenšit průtočný průřez pod 25 % průřezu spalinového hrdla spotřebiče nebo kouřovodu, má být toto zařízení vázáno na zařízení uzavírající přívod paliva tak, aby dalším zmenšováním volného průřezu byl současně úměrně přivírán přívod paliva a naopak. Toto ustanovení neplatí pro spalinové klapky podle 8.3.1.
9.3 Společné komíny pro jedno podlaží
9.3.1 Všeobecně
9.3.1.1 Společným komínem pro jedno podlaží, se odvádí spaliny společným kouřovodem nebo samostatnými kouřovody od více spotřebičů umístěných V jednom podlaží budovy – např. v kotelně (obrázek lba).
9.3.2 Spotřebiče na pevná paliva
9.3.2.1 Je-li nutné připojit více lokálních spotřebičů na pevná paliva (92.21) do společného komína samostatnými kouřovody, mohou to být nejvýše dva lokální spotřebiče v jednom podlaží.
9.3.2.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínového průduchu platí 9.2.2.3.
9.3.2.3 Při modernizaci stávajících stavebních objektů, lze v technicky neřešitelných a odůvodněných případech připojit do společného komína dva ústřední zdroje tepla nebo technologické spotřebiče při dodržení podmínky, že při provozu jediného, nejmenšího připojeného spotřebiče bude střední rychlost při proudem spalin v komínovém průduchu vetší než 0,5m/ s a že budou splněny všechny výpočtové podmínky podle kapitoly 5. Toto řešení musí být navrženo a písemně potvrzeno výrobcem spotřebičů.
9.3.2.4 Pro regulaci na spalinové cestě platí 9.2.2.3 a 9.2.2.4.
9.3.3 Spotřebiče na kapalná paliva
9.3.3.1 Je-li nutné připojit více lokálních spotřebičů na kapalná paliva (9.2.3.1) samostatnými kouřovody
do společného komína, mohou to být nejvýše 2 spotřebiče v jednom podlaží.
9.3.3.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínového průduchu platí 9.3.1.3.
9.3.3.3 Při modernizaci stávajících stavebních objektů, lze v technicky neřešitelných a odůvodněných případech připojit do společného komína dva ústřední zdroje tepla nebo technologické spotřebiče s přetlakovým hořákem na kapalná paliva při dodrženi podmínky, že při provozu jediného, nejmenšího připojeného spotřebiče bude střední rychlost při proudění spalin v komínovém průduchu větší než 0,5 m/s a že budou splněny všechny výpočtové podmínky podle kapitoly 5. Toto řešení musí být navrženo a písemně potvrzeno výrobcem spotřebičů.
9.3.4 Spotřebiče na plynná paliva
9.3.4.1 Je-li nutno připojit více lokálních spotřebičů na plynná paliva (9.2.4.1) samostatnými kouřovody do společného komína, mohou to být nejvýše 2 spotřebiče z jednoho podlaží.
9.3.4.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínového průduchu platí 9.2.4.3.
9.3.4.3 Ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče na plynná paliva s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu (otevřené spotřebiče) mohou být připojeny společným kouřovodem do společného komína. Může to být nejvýše 5 spotřebičů. Výpočet spalinové cesty podle kapitoly 5 se provede při provozním stavu všech připojených spotřebičů i při provozu pouze jednoho spotřebiče, s nejmenším uvažovaným jmenovitým výkonem. Při provozu nejmenšího spotřebiče musí být splněna podmínka, že střední rychlost při proudění spalin v komínovém průduchu bude větší než 0,5 m/s. Současně musí být splněny všechny ostatní výpočtové podmínky podle kapitoly 5.
9.3.4.4 Pro ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče, připojované do komínů tlakové třídy Nl a N2 platí 9.2.4.5.
9.3.4.5 Při modernizaci stávajících stavebních objektů, lze v technicky neřešitelných a odůvodněných případech připojit do společného komína dva ústřední zdroje tepla nebo technologické spotřebiče s přetlakovým hořákem na plynná paliva při dodržení podmínky, že při provozu jediného, nejmenšího připojeného spotřebiče bude střední rychlost při proudění spalin v komínovém průduchu větší než 0,5 m/s a že budou splněny všechny výpočtové podmínky podle kapitoly 5. Toto řešení musí být navrženo a písemně potvrzeno výrobcem spotřebičů.
9.3.4.6 Pokud má ústřední zdroj tepla nebo technologický spotřebič na plynná paliva zařízení pro regulaci tahu, kterým lze zmenšit průtočný průřez pod 25 % průřezu kouřového hrdla spotřebiče nebo kouřovodu, má být toto zařízení vázáno na zařízení uzavírající přívod paliva tak, aby dalším zmenšováním volného průřezu byl současně úměrně přivírán přívod paliva a naopak. Toto ustanovení neplatí pro spalinové klapky podle 8.3.1.
9.3.4.7 Při provozu společného komína a společného kouřovodu s kaskádovým uspořádáním kotlů pro ústřední vytápění nebo pro technologické účely, je nutné dodržet technologické pokyny výrobce kotlů a musí být splněny všechny výpočtové podmínky podle kapitoly 5.
9.4 Společné komíny pro více podlaží
9.4.1 Všeobecně
9.4.1.1 Společnými komíny pro více podlaží, se odvádí spaliny samostatnými nebo společnými kouřovody od spotřebičů umístěných v jednotlivých podlažích budovy nad sebou, např. v bytových domech (obrázek lbb). Spotřebiče musí být stejné konstrukce a Od jednoho výrobce.
9.4.1.2 Ke společnému komínu se nesmí zároveň připojovat otevřené spotřebiče, které jsou umístěné v místnostech na závětrné a návětrné straně budovy. Totéž platí i pro uzavřené spotřebiče, pokud by nasávaly spalovací vzduch z fasády budovy.
9.4.2 Lokální spotřebiče ve dvou podlažích nad sebou
9.4.2.1 Spotřebiče na pevná paliva
9.4.2.1.1 Je-li nutné připojit více lokálních spotřebičů na pevná paliva (9.2.2.1) do společného komína samostatnými kouřovody, mohou to být nejvýše dva uzavíratelné lokální spotřebiče ze dvou sousedních podlaží téže užitkové jednotky (např. rodinného domku), při splnění všech výpočtových podmínek podle kapitoly 5.
9.4.2.1.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínového průduchu platí 9.2.2.3.
9.4.2.2 Spotřebiče na kapalná paliva
9.4.2.2.1 Je-li nutné připojit více lokálních spotřebičů na kapalná paliva (9.2.2.1) do společného komína samostatnými kouřovody, mohou to být nejvýše dva uzavíratelné lokální spotřebiče ze dvou sousedních podlaží téže užitkové jednotky (např. rodinného domku), při splnění všech výpočtových podmínek podle kapitoly 5.
9.4.2.2.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínového průduchu platí 9.2.3.3.
9.4.2.3 Spotřebiče na plynná paliva
9.4.2.3.1 Je-li nutno připojit více lokálních spotřebičů na plynná paliva (9.2.4.1) samostatnými kouřovody do společného komína, mohou to být ve stávajících objektech dva otevřené lokální spotřebiče ze dvou sousedních podlaží téže užitkové jednotky (např. rodinného domku), při splnění podmínky 5.1.
Pokud nemají tyto spotřebiče spalinové klapky (3.16.2), doporučuje se namontovat spalinové klapky do kouřovodů obou spotřebičů podle 8.3.1. Obdobně lze připojit i dva uzavřené, lokální spotřebiče.
9.4.2.3.2 Pro nejmenší dovolenou účinnou výšku komínových průduchu platí 9.2.4.3.
9.4.3 Otevřené spotřebiče na plynná paliva komíny s přirozeným komínovým tahem (Nl, N2)
9.4.3.1 Do společného komína pro více podlaží v tlakové třídě Nl, N2 se mohou připojit otevřené spotřebiče s atmosférickým hořákem na plynné palivo a s přerušovačem tahu do jmenovitého výkonu nejvýše 25 kW. Spotřebiče musí mít pojistku proti zpětnému tahu.
9.4.3.2 Do společného komína může být připojeno nejvýše 5 spotřebičů v podlažích nad sebou tak, že v jednom podlaží mohou být připojené nejvýše 2 spotřebiče. Největší jmenovitý výkon spotřebiče nesmí být větší, než dvojnásobek jmenovitého výkonu nejmenšího připojeného spotřebiče.
9.4.3.3 Pro spalování paliva ve spotřebičích musí být zajištěn dostatečný přívod spalovacího vzduchu. Podtlak při nasávání vzduchu k plynovému spotřebiči do doby než je komín v quasistacionárním stavu, nesmí přesáhnout 4 Pa. Přívod vzduchu nesmí být ovlivněn žádným větracím systémem, např. digestoří.
9.4.3.4 Účinná výška nejvýše připojeného spotřebiče musí být větší než 4 m.
9.4.3.5 Za přerušovačem tahu spotřebiče musí být kouřovod veden svisle, v délce nejméně 0,80 m. Vodorovná vzdálenost spalinového hrdla spotřebiče od sopouchu nesmí být větší než 1,00 m.
9.4.3.6 V kouřovodu každého spotřebiče má být instalována elektronická spalinová klapka vázaná na chod spotřebiče paliv (pokud je spotřebič mimo provoz, musí být klapka uzavřená).
9.4.4 Otevřené spotřebiče na plynná paliva — komíny s umělým komínovým tahem (Nl, N2)
9.4.4.1 Do společného komína pro více podlaží v tlakové třídě Nl N2 s umělým komínovým tahem, vytvořeným ventilátorem v ústí komínového průduchu, se mohou připojit otevřené spotřebiče s atmosférickým hořákem na plynné palivo a s přerušovačem tahu do jmenovitého výkonu nejvýše 25 kW. Spotřebiče musí mít pojistku proti zpětnému tahu.
9.4.4.2 Rozsah přípustného podtlaku ve spalinové cestě je dán požadovaným odvodem od jednotlivých spotřebičů. Regulace podtlaku je řízena vhodně umístěným čidlem podtlaku ve spalinové cestě.
9.4.4.3 Počet připojovaných spotřebičů v jednotlivých podlažích je závislý na celkovém výkonu připojených spotřebičů, provozním režimu, teplotě spalin, výšce komína, výkonu a regulačních schopnostech komínového ventilátoru. Spotřebiče se připojují samostatnými kouřovody.
9.4.4.4 Pro dosažení přibližně rovnoměrného podtlaku při proměnném průtoku spalin je ventilátor v ústi komína regulován změnou otáček, regulátorem (omezovačem) tahu nebo oběma způsoby regulace. Vyrovnání podtlaku v komínovém průduchu bývá doplněno směšovací klapkou pro přívod vzduchu do komínového průduchu v patě komína.
9.4.5 Uzavřené spotřebiče na plynná paliva — podtlakové komíny (Nl, N2)
9.4.5.1 Do společného komína pro více podlaží v tlakové třídě Nl, N2 se mohou připojit uzavřené spotřebiče na plynné palivo do jmenovitého výkonu nejvýše 30 kW.
9.4.5.2 Do společného komína může být připojeno nejvýše 10 spotřebičů v podlažích nad sebou tak, že V jednom podlaží mohou být připojeny nejvýše 4 spotřebiče. Největší jmenovitý výkon spotřebiče nesmí být větší, než dvojnásobek jmenovitého výkonu nejmenšího připojeného spotřebiče.
9.4.5.3 Společný komín musí být navržen tak, aby bylo vyloučeno vzájemné ovlivňování funkce spotřebičů.
9.4.5.4 Společný komín pro více podlaží je obvykle řešen jako vzduchospalinový systém (3.3.5).
9.4.5.5 U společných komínů se soustředným ale i paralelním vedením přívodu spalovacího vzduchu z venkovního prostředí a odvodu spalin ze spotřebiče do volného ovzduší se vzduchový a komínový průduch spojuji otvorem pro tlakové vyrovnání. Otvor pro tlakové vyrovnání se obvykle umisťuje ve vzdálenosti 3 až 4 průměry komínového průduchu pod nejníže umístěným sopouchem.
9.4.5.6 Kouřovod a vzduchové potrubí pro přívod spalovacího vzduchu do spotřebiče jsou nejčastěji řešeny jako soustředný systém. Přívod spalovacího vzduchu do spotřebiče může být řešen také odděleně, napojením vzduchového potrubí na společný vzduchový průduch. Je možný i samostatný přívod spalovacího vzduchu pro jednotlivé spotřebiče vzduchovým potrubím přímo z venkovního prostředí.
9.4.5.7 Kouřovody a vzduchové potrubí musí být v sopouchu a ve spalinovém hrdle spotřebiče upevněny vzduchotěsně.
9.4.5.8 Komínový průduch společného komína musí být vyvedený výš nežli je vývod přívodu vzduchu, který bývá obvykle situován do strany. Nasávání vzduchu nesmí být ovlivněno výstupem spalin z komínového průduchu. Pro výšku vzduchového průduchu nad střechou platí 6.7.1.10.
9.4.6 Uzavřené spotřebiče na plynná paliva — přetlakové komíny (P1, P2)
9.4.6.1 Do společného komína pro více podlaží v tlakové třídě P1, P2 se mohou připojit uzavřené spotřebiče na plynné palivo do jmenovitého výkonu nejvýše 30 kW.
9.4.6.2 Do společného komína může být připojeno nejvýše 5 spotřebičů v podlažích nad sebou tak, že v jednom podlaží mohou být připojeny nejvýše 2 spotřebiče. Největší jmenovitý výkon spotřebiče nesmí být větší, než dvojnásobek jmenovitého výkonu nejmenšího připojeného spotřebiče.
9.4.6.3 Společný komín musí být navržen tak, aby bylo vyloučeno vzájemné ovlivňování funkce spotřebičů
9.4.6.4 Spalinová cesta se provádí podle dokumentace výrobce spotřebičů.
10 Odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší
10.1 Všeobecně
10.1.1 Odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší lze navrhnout a provést v technicky odůvodněných případech (9.1.1), pouze pro spotřebiče na plynná paliva v provedení B s hořákem s nuceným přívodem spalovacího vzduchu nebo s nuceným odvodem spalin a pro spotřebiče na plynná paliva v provedení C. Spotřebiče paliv nesmí překročit mezní přípustnou koncentraci NO podle tabulky 9, nebo mezní hodnotu stanovenou příslušnou územní vyhláškou.
10.2 Spotřebiče do jmenovitého výkonu 7 kW
10.2.1 Při odvodu spalin stěnou fasády do volného ovzduší musí být dodržena vzájemná vzdálenost
mezi vyústěními nejméně: 2,00 m ve vodorovném směru; 2,50 m ve svislém směru.
10.2.2 Vyústění je možné provést pod spodním okrajem (parapetem) otevíratelné části okna i nejmenší svislé vzdálenosti 0,30 m.
10.3 Spotřebiče jmenovitého výkonu vyššího než 7kW
10.3.1 Odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší spotřebičů na plynná paliva s vyšším jmenovitým výkonem než 7 kW lze volit jedině v těchto, technicky odůvodněných případech:
a) u průmyslových objektů, do jmenovitého výkonu 40 kW, při dodržení podmínek podle 103.2, 10.3.5 a
10.3.7. Nad vyústěním nesmí být okna.
b) při rekonstrukci bytových domů a u rodinných domů, kdy nelze zajistit odvod spalin komínem nad střechu budovy do jmenovitého výkonu spotřebiče 14 kW při dodrženi podmínek podle 10.3.2 až 10.3.9
10.3.2 Při odvodu spalin stěnou fasády a do volného ovzduší musí být dodrženy imisní limity NO2 a CO u oken obytných a pobytových místností, v blízkosti vývodu spalin nebo na přilehlé a protilehlé fasádě[10] Nejmenší vzdálenosti protilehlých nebo přilehlých bytových a rodinných domků od vývodu spalin jsou shodné s 10.3.8.
10.3.3 Při instalaci spotřebičů podle 10.1.1 nesmí být dotčeny stanovené požadavky dalších zákonů a předpisů (např. Stavební zákon a související vyhlášky, předpisy na ochranu budov, požární předpisy, předpisy pro protivýbuchovou bezpečnost apod.).
10.3.4 Spotřebiče v provedení C s odvodem spalin stěnou fasády do volného ovzduší, které nejsou vybavené spalinovým ventilátorem nebo hořákem s nuceným přívodem vzduchu, nesmějí mít větší jmenovitý tepelný výkon než 7 kW.
10.3.5 Vývod spalin musí být vždy za stěnou fasády (vnější plochou obvodové stěny). Prodlužování vývodu může být provedeno pouze se souhlasem výrobce spotřebiče. Vyústění nesmí být pod balkonem nebo pod přesahující střechou.
10.3.6 Od vyústění nesmí být na fasádě použit hořlavý materiál do vzdálenosti 0,5 m ve vodorovném a svislém směru, nad vyústěním do vzdálenosti 1,5 m.
10.3.7 Výška vyústění u bytových domů musí být nejméně 4 m nad terénem
10.3.8 U průmyslových objektů musí být vzdálenost sousedních nebo protilehlých průmyslových budov od vývodu spalin nejméně 10 m, Od budov s okny nejméně 15m.
10.3.9 Každá instalace spotřebiče musí být v projektové dokumentaci doplněna schématem vyústění
s vyznačením ochranného pásma. Z tohoto schématu musí být patrný vztah k ostatním vyústěním,
k oknům, dveřím, otvorům apod. V dokumentaci musí být také popsán, vyznačen nebo zdokumentován
vztah sousedních nebo protilehlých budov.
10.3.10 Přípustné vzdálenosti Od otvorů a způsob vytvoření ochranných pásem jev příloze B.
11 Kontrola spalinové cesty
11.1 Označování komínů a komínových průduchů
11.1.1 Dokončená spalinová cesta musí být opatřena identifikačním štítkem.
POZNÁMKA Identifikační štítek musí být instalován (upevněn) na spalinové cestě provedené ze systémových i individuálních komínů, po rekonstrukci komínů komínovou vložkou i po výměně komínové vložky nebo její povrchové úpravě např. vypouzdření plastem. Identifikační štítek, může být zpracovaný výrobcem komínových systémů nebo jejich dílců, výrobcem komínových vložek nebo montážní firmou.
Identifikační štítek musí být označen trvale a nesmazatelně, např. v podobě vyryté kovové destičky, vylisované nebo potištěné plastové destičky, a musí být umístěn na viditelném místě. Pokud je třeba, musí identifikační štítek obsahovat varovnou informaci o tom, že nesmí být zakryt nebo odstraněn.
POZNÁMKA Možná místa pro upevnění jsou u otvorů pro kontrolu a čištěni, na plášti komína u spotřebiče paliv, u sopouchu komína apod. Příklady identifikačních štítků jsou v ČSN EN 12391-12005 příloha A
Identifikační štítek musí obsahovat nejméně tyto informace:
— identifikaci výrobce systémového komína nebo komínových vložek;
— označení výrobku podle ČSN EN 1443 (nebo podle příslušných norem výrobků);
— identifikace montážní firmy (jméno, adresa, telefon);
— datum instalace komínu.
11.1.2 U sdružených komínů vícepodlažních budov se označuje u komínových průduchů trvanlivým způsobem na krycí desce komína:
podlaží, ve kterém je na příslušný komínový průduch připojen spotřebič:
druh paliva, jehož spaliny jsou komínovým průduchem odváděny.
Označení komínů může být nahrazeno orientačním náčrtkem komínových těles s vyznačením komínových průduchů a s přílohou kde je popsán způsob a druh připojení jednotlivých spotřebičů k jednotlivým komínovým průduchům (pasport komínů).
11.1.3 Při označování komínových průduchů na místě se doporučuje vyznačit písmenem a číslicí napojené spotřebiče v jednotlivých podlažích takto:
2. podzemní podlaží 02;
1. podzemní podlaží 01;
1. nadzemní podlaží 1;
2. nadzemní podlaží 2 atd.
11.1.4 Druh paliva připojeného spotřebiče na komínový průduch se doporučuje značit schématickou značkou např. takto:
pro pevná paliva 1;
pro plynná paliva X;
pro kapalná paliva. O.
11.2 Výchozí kontrola spalinové cesty
11.2.1 Po dokončení montáže nebo stavby komína, namontování kouřovodu a připojení spotřebiče paliv se provede výchozí kontrola spalinové cesty v závislosti na druhu komínů podle následujících postupů:
a) všeobecně pro všechny druhy spalinových cest platí, že:
1) byly dodrženy montážní pokyny výrobce:
2) je správně vyplněný identifikační štítek spalinové cesty:
3) jsou přístupné všechny otvory pro kontrolu, čištěni, údržbu a měření;
4) jsou správně namontována všechna přídavná zařízení:
5) jsou bezpečně namontovány všechny konstrukční díly, kouřovody, spojeni, kotevní pásky apod.:
6) jsou správně namontovány konstrukční díly pro ochranu před povětrnostními vlivy;
7) během montáže nebyly poškozeny konstrukční díly ani jiné části spalinových cest;
spalinová cesta vyhovuje připojenému spotřebiči:
9) byl správně vyroben a namontován kouřovod;
10) je dodržena minimální vzdálenosti mezi kouřovodem a hořlavými materiály;
11) je po celé délce spalinová cesta průchodná a je zachována vnitřní světlost spalinové cesty:
POZNÁMKY Toho může být dosaženo jedině podle následujícího určeného postupu:
1 protažením spalinové cesty šablonou;
2 prověřením spalinové cesty komínovou kamerou nebo zrcátkem.
12) materiál spár byl vyčištěn a komínový průduch nebo zadní větráni nejsou zčásti nebo zcela ucpány;
13) je správně namontována ochrana před bleskem u kovových částí komína;
14) jsou dodržena ustanovení odpovídajících souvisících právních předpisů[11].
b) pro systémový komín platí, že:
1) byly dodrženy montážní pokyny výrobce;
2) průběh spalinové cesty je proveden podle projektu;
3) všechny protipožární příčky, průchodky a stropní podpory jsou správně nainstalovány;
4) poloha ústí komínu odpovídá 6.7.1;
5) přístup k ústí komínu odpovídá 6.7.5;
6) všechny prostory, v nichž komín prochází podlahami, stropy nebo stěnami jsou bez nepatřičných předmětů nebo materiálů a plynových, vodovodních a elektrických vedení;
7) byla dodržena správná vzdálenost od hořlavých materiálů;
na komín nebyly umístěny žádné vnější stavební díly, např. pro upevnění satelitní antény, šňůry na prádlo, vlajky apod.
c) pro dodatečně vložkovaný komín platí, že:
1) byly uzavřeny všechny otvory stávající spalinové cesty;
2) mezera mezi komínovou vložkou a komínovým pláštěm stávajícího komínu je bez cizích předmětů;
3) zadní větrání odpovídá 6.4.11, 6.4.12;
d) pro individuální komín platí, že:
1) průběh komínového průduchu je podle projektu;
2) všechny protipožární příčky, průchodky a kotvící prvky jsou správně namontovány;
3) poloha ústi komínu odpovídá 6.7.1;
4) přístup k ústí komínu odpovídá 6.7.5;
5) všechny prostory, v nichž komín prochází podlahami, stropy nebo stěnami jsou bez nepatřičných předmětů nebo materiálů a plynových, vodovodních a elektrických vedení;
6) zadní odvětrání odpovídá 6.4.11, 6.4.12;
7) byl dodrženy správné vzdálenosti od hořlavých materiálů;
na komín nebyly umístěny žádné vnější stavební díly, např. pro upevnění satelitní antény, šňůry na prádlo, vlajky apod.
11.2.2 Po dokončení výše uvedených fyzických kontrol je třeba ověřit provozuschopnost spalinové cesty.
POZNÁMKY To může být dosaženo následujícím postupem:
1 zkouškou komínového tahu pomocí kouře (viz příloha J.2 ČSN EN 12391-1:2005);
2 zkouškou těsnosti komína kouřem (viz příloha J.3 ČSN EN 12391-1:2005),
3 zkouškou plynotěsnosti (tlakovou zkouškou)—viz příloha J.4 ČSN EN 12391-1:2005.
O výsledku výchozí kontroly spalinové cesty sepíše odborně způsobilá osoba (revizní technik komínů) revizní zprávu spalinové cesty podle přílohy C, jejíž nedílnou přílohou je technická zpráva podle přílohy D. Doporučuje se technickou zprávu doplnit výpočtem, pokud nebyl výpočet součástí projektové dokumentace Revizní zprava se předá stavebníkovi nebo jim pověřené osobě
11.2.3 Pokud je vyžadována přejímka a kontrola komína před připojením spotřebiče paliv, provede se kontrola podle 11.2.1 a neprovede se ověření provozuschopnosti spalinové cesty
11.2.4 Zkouška těsnosti komína kouřem se u provádí zejména vtěchto případech.
a) před vydáním kolaudačního souhlasu nebo před oznámením stavebnímu úřadu záměru o užívání dokončené stavby (příp. změny dokončené stavby);
b) po požáru nebo vyhoření sazi v komínovém průduchu;
c) při vzniku nebo podezření vzniku trhlin a netěsností komína v důsledku otřesů, sedání zdiva apod.
11.2.5 Zkouška těsnosti kouřem se provádí u komínů tlakové třídy Nl a N2. Účelem zkoušky těsnosti je zjistit netěsnosti komínové vložky a komínového pláště, kterými by mohly unikat spaliny do přilehlých prostorů a tím ohrozit zdraví a životy jejich uživatelů, nebo by mohly být příčinou tahových závad nasáváním okolního vzduchu do komínového průduchu.
11.2.6 Před zkouškou těsnosti kouřem je třeba zpřístupnit všechny prostory a místnosti přilehlé ke zkoušeným komínům, obnažit komínový plášť (např. odstranit tapety, sejmout obrazy, odsunout nábytek apod.) a komínové průduchy důkladně vyčistit.
Po utěsnění všech sopouchů je třeba komínové průduchy předehřát, aby v nich vznikl dostatečný tah, potom se do vybíracích otvorů vloží dýmotvorná směs, která se zapálí. Když dým naplní celý komínový průduch a objeví se u jeho vyústění, se uzavře. Vývoj dýmu je třeba udržovat tak, aby byl trvale naplněn spalinami nejméně 10 min. Potom se vykoná kontrolní obchůzka a prohlídka všech přilehlých místnosti a prostorů, při které se zjišťuje zrakem, čichem nebo měřením měřicím zařízením (např. trubičkami CO) pronikáni spalin komínovým pláštěm. Přitom je třeba věnovat zvláštní pozornost vývodům instalací (např. elektrickým vypínačům, rozvodným skříním, vývodům plynu, vody apod.) a podlahám, zejména v místě komínového tělesa.
O vykonané zkoušce se sepíše protokol o zkoušce.
Zkoušku těsnosti kouřem je také možné provést podle přílohy J ČSN EN 12391-1:2005.
11.2.7 Zkouška plynotěsnosti komína se provádí zejména v těchto případech:
a) na základě požadavku a zadání objednatele, investora, stavebníka nebo příslušného stavebního úřadu; b) na objednávku po požáru nebo vyhoření sazí v komínovém průduchu, po kterém by bylo mohlo dojít
k poruše plynotěsnosti komínového průduchu;
POZNÁMKA Po požáru nebo vyhoření sazí je nutné provést důkladnou prohlídku komínové vložky, zda nedošlo k jejímu mechanickému poškození např.: k prasklinám keramických vložek nebo k deformaci kovových vložek
U kovových komínových vložek se doporučuje po vyhoření sazí jejich výměna za nové.
c) na základě požadavku a objednávky při podezření vzniku netěsností komína v důsledku vadného nebo opotřebeného těsnění ve spojích vložek apod.
11.2.8 Zkouška plynotěsnosti se provádí u komínů a komínových vložek, popř. na celé spalinové cestě tlakové třídy P1, P2, Hl, H2. Zkouška plynotěsnosti se provede podle přílohy J.4 ČSN EN 12391-1:2005.
POZNÁMKA U spotřebičů v provedení C s koncentrickým uspořádáním odvodu spalin a přívodu vzduchu se těsnost spalinové cesty ověřuje měřením obsahu 02 v přívodu spalovacího vzduchu.
12 Provozní kontrola, čištění a údržba spalinových cest
12.1 Provozní kontrola a čištění
Výkonnost a bezpečnost spalinové cesty závisí na řádném a pravidelném provádění provozní kontroly a čištění spalinové cesty. Lhůty kontrol a čištění jsou uvedeny v příloze E. Každou revizi je nutné dokumentovat provozní revizní zprávou, kterou provádí odborně způsobilá osoba (revizní technik komínů) na základě požadavku provozovatele.
Revizní zprávu o kontrole a čištění spalinových cest musí archivovat uživatel a/nebo kompetentní osoba. Jedna kopie zůstává u zpracovatele revizní zprávy.
12.2 Údržba
Komín by měl být udržován podle potřeby, aby se zajistilo, že konstrukce zůstane v dobrém stavu. Každý konstrukční díl vykazující známky poškození, které ovlivňuje funkčnost, by měl být nahrazen pod odborným dozorem a každý projev netěsnosti, projevující se prostupem spalin konstrukcí spalinové cesty, by měl být opraven.
Příloha A (normativní)
Minimální tloušťky stěny spalinové cesty kovových komínových vložek a tvarovek (pro použití u komínů v České republice)
A.1 U systémových komínů podle ČSN EN 1856-1:2005 musí být odolnost komínových vložek proti korozi deklarována na základě:
a) typu materiálu (odpovídajícího tabulce 4 ČSN EN 1356-1:2005) a tloušťky stěny komínové vložky; a/nebo
b) na základě výsledků nejméně jedné ze tří zkušebních metod, popsaných v normativní příloze A
ČSN EN 1856-1:2005.
A.1.1 Označení výrobků podle bodu a):
výrobky s deklarací na základě typu materiálu a tloušťky stěny se označí Vm;
A.1.2 Označení výrobků podle b):
výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.1 ČSN EN 1856-1:2005 se označí V1;
výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.2 ČSN EN 1856-1:2005 se označí V2;
výrobky, které byly podrobeny zkouškám podle přílohy A.3 ČSN EN 1856-1:2005 se označí V3.
A.2 U kovových vložek a kouřovodů podle ČSN EN 1856-2 musí být splněny (výše uvedené) požadavky normy ČSN EN 1856-1:2005 s tím, že se použije tabulka 2 ČSN EN 1856-2:2005.
POZNÁMKA Označení kovových komínových výrobků musí v každém případě obsahovat materiálovou specifikací komínové vložky podle 652 ČSN EN 1856-1.2005.
A.3 Vazby mezi Vm, V1, V2 a V3 a jejich povoleným použitím jsou podle ČSN EN 1856-1:2005 závislé na individuálních předpisech členských států. Pro Českou republiku je tímto předpisem ČSN 73 4201 a požadavky na materiál a tloušťku stěny kovových komínových výrobků jsou uvedeny v této normativní příloze A. V tabulkách A.1, A.2, A.3, A.4 přílohy A jsou uvedeny přípustné kovové materiály a tloušťky stěn spalinové cesty pro systémové komíny podle EN 1856-1:2005, pro pevné kovové vložky a tvarovky podle EN 1856-2:2005, pro pevné kouřovody podle EN 1856-2:2005 a pro ohebné komínové vložky a kouřovody podle EN 1856-2:2005.
A.4 Pro komíny a kouřovody mohou být použity i jiné materiály nebo může být použit materiál s menší tloušťkou stěny spalinové cesty, pokud budou výsledky doloženy zkouškou podle normativní přílohy A
ČSN EN 1856-1:2005.
POZNÁMKA Tloušťky materiálů jsou stanoveny z hlediska odolnosti proti korozi. U spotřebičů na tuhá paliva není zohledněn možný úbytek materiálu abrazí tuhými součástmi spalin, zejména u přetlakového odvodu spalin.
A.5 Ekvivalenty současného evropského označení ocelí s dříve používaným označením podle ČSN:
— korozivzdorná ocel 1.4301 odpovídá dřívější oceli 17 240;
— korozivzdorná ocel 1.4401 odpovídá dřívější oceli 17 346;
— korozivzdorná ocel 1.4404 odpovídá dřívější oceli 17 349;
— korozivzdorná ocel 1.4571 odpovídá dřívější oceli 17 348;
— korozivzdorná ocel 1.4432 nemá ekvivalent podle ČSN;
— žáruvzdorná ocel 1.4841 odpovídá dřívější oceli 17 255;
— žáruvzdorná ocel 1.4828 odpovídá dřívější oceli 17 251.
Příloha B (normativní)
Zásady pro vyústění vývodu spalin spotřebičů v provedení B a C s hořákem s nuceným přívodem spalovacího vzduchu nebo s nuceným odvodem spalin
B.1 Samostatné vyústěni na ploché fasádě
8.1.1 Samostatné vyústění na ploché fasádě se provede podle obrázku 1
B.1.2 Samostatné vyústění na fasádě je obklopeno ochranným pásmem (vlečkou), kterou tvoří svisle odsazený půlkruh pod vývodem spalin a rozšiřující se na obě strany pod úhlem 25° Velikosti poloměru půlkruhu (r), svislého odsazení (H1) a výšky vlečky (H), podle jmenovitého výkonu spotřebiče, jsou uvedeny v tabulce 1.
B.1 .3 Pásma uvedená na obrázku 1, ve velikostech podle tabulky 1 platí pro spotřebiče třídy NOx3 podle tabulky 9 — Třídy NO. ČSN EN 483:1999. Pro třídu NOx2 se hodnoty uvedené v m zvětší o 10%
pro třídu NOx1 se hodnoty zvýší o 22 %. Naopak pro třídu NOx4 se hodnoty sníží o 10 % a pro třídu NOx5 se sníží o 16 %.
POZNÁMKA Kopie tabulky 9—Třídy NOx z ČSN EN 483:1999 je uvedena v tabulce B.2.
B.2 Společné vyústění na ploché fasádě
B.2.1 Vyústění dvou spotřebičů na ploché fasádě při vodorovném uspořádání vývodů spalin je na obrázku B.2.
B2.2 Při vývodu většího počtu spotřebičů na fasádě nesmí docházet k průniku pásem.
B.2.3 Pro velikost pásem platí tabulka B.1 a ustanovení B.1.3
Příloha C (normativní)
Vzor výchozí revizní zprávy spalinové cesty
REVIZNÍ ZPRÁVA
spalinové cesty podle ČSN 73 4201:2008
Číslo jednací:
Datum:
Místo kontroly:
Předmět kontroly:
Jméno a příjmení revizního technika:
Číslo osvědčení revizního technika:
IČO a název firmy revizního technika:
Objednatel (jméno, adresa):
Základní údaje spotřebiče:
Umístění spotřebiče a podlaží:
Základní údaje kouřovodu:
Základní údaje komína:
Výrobce komínových vložek/komínového systému:
IČ výrobce:
Doklad o posouzení shody výrobku (číslo):
Závěr revize:
Nedílnou součástí této revizní zprávy je technická zpráva
Podpis a razítko
Rozdělovník: 2x objednatel
1 x archiv revizního technika
POZNÁMKA V závěru revize musí být jednoznačně uvedeno, zda spalinová cesta odpovídá nebo neodpovídá platné ČSN a zajistí nebo nezajistí bezpečný odvod spalin do volného ovzduší Revizní zpráva musí být zpracována před uvedením spotřebiče paliv do provozu.
Příloha D (informativní)
Vzor obsahu technické zprávy
Technická zpráva
A. Projektová dokumentace – popíše se, zda provedení komínů odpovídá projektové dokumentaci, případně se popíšou změny
B. Popis stavby – O jakou se jedná budovu, kolik podlaží, zdaje podsklepená, jaký je typ střechy
C. Spotřebič - typ, výkon, druh paliva, typ provedení (B, C), pro topení, ohřev TUV, technologický spotřebiče
D. Popis kouřovodu – samostatný, společný, materiál, světlý rozměr, délku, výšku náběhové části, izolaci, počet kolen, úhly, kontrolní-čistící-měřící otvory, sklon, těsnost, kotven redukce
E. Popis komínu – individuální systémový – zda je proveden dle montážního návodu výrobce, počet vrstev, tvar průduchu, poměr stran, jmenovitý průměr vložky a sopouchu, materiál vložky, tloušťka a typ izolace, průměr komínového pláště, úhyby (počet, sklon), výšky (celková, účinná, neúčinná), výška nad střechou nebo nad hřebenem, komínový nástavec (materiál, výška, provedení)
F. Zhotovitel konstrukce komína nebo vložky – název firmy, IČO
G. Opis zatřídění dle EN 1443 – nebo podle příslušné materiálové normy
H. Umístění identifikačního štítku:
I. Výpočet spalinové cesty – u spotřebičů do 50 kW s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu s teplotou spalin nad 120 °C může být použit diagram pro posuzování průměrů komínových vložek, jinak se opíše závěr výpočtu nebo se výpočet přiloží k technické zprávě
J. Uzemnění komína nebo vložky – pokud je stavba opatřena ochranou před bleskem, musí být kovový komín, nebo komínová vložka přečnívající přes komínovou hlavu více jak 100 mm uzemněna (předpis ENV 61024-1)
K. Požární bezpečnost – popíše se vzdálenost dřevěných – hořlavých látek od vnějšího líce komína, stropy (spalné, nespalné), podlaha pod dvířky, u krbů odvětrání izolačního prostoru, lapač jisker
L. Bezpečnost práce - popíše se přístup k otvorům čištění-kontroly a měření, žebříky, komínové lávky, zábradlí
M. Přívod vzduchu pro spalování – informativně s odkazem na projektovou dokumentaci
N. Zjištěné závady -
O. Termín odstranění závad -
P. Odsávací el. ventilátory, digestoře – ověření, zda nejsou nainstalována zařízení, která by obracela komínový tah
R. Tlaková zkouška spalinové cesty – se provede vzduchem nebo interním plynem při teplotě 20 °C. Zkušební přetlak je 200 Pa u přetlakové spalinové cesty třídy P1 a P2, nebo 5000 Pa u vysokopřetlakových spalinových cest třídy Hl a H2. Povolený únik stanoví ČSN EN 1443.
POZNÁMKY
1 výchozí revize se provádí u novostaveb, případně změnách dokončených staveb, při změně spotřebiče, vložkování nebo převložkováni komína, při stavebních úpravách na komínech v nadstřešní části budovy Výchozí revize je dokladována revizní zprávou podle přílohy C a technickou zprávou podle přílohy D.
2 periodická revize se provádí podle přílohy E. Její povedení se může dokladovat podle přílohy C a D (v příloze D je možné vynechat bod A, B, 1) nebo jiným obdobným písemným dokladem, který bude obsahovat základní a nezbytně údaje o spalinové cestě a připojených spotřebičích paliv obsažené v příloze C a D
Příloha E (normativní)
Lhůty kontrol a čištění
Minimální počet kontrol a čištění spalinových cest a spotřebičů paliv, vybírání tuhých znečišťujících částí a kondenzátu a provozních revizí v období kalendářního roku
POZNÁMKA 1 Kontrolu a čištění spotřebičů na kapalná a plynná paliva provádí servisní pracovník s osvědčením příslušného výrobce spotřebiče paliv na základě jeho pokynů. Četnost provádění kontrol a čištění se řídí návodem k obsluze příslušného spotřebiče paliv.
POZNÁMKA 2 Vyhláška MV ČR 111/81 Sb., stanoví kontroly a čištění pouze komínů, zatímco tato norma stanovuje provozní kontroly a čištěni spalinových cest (komínů a kouřovodů) ve lhůtách uvedených v této příloze E. Počet kontrol je snížen, ale protože se rozšiřuje i o kontrolu kouřovodů, je komplexní. Tim se zvyšuje bezpečnost funkce spalinových cest i provozu spotřebičů paliv. Zrušení lhůt podle vyhlášky MV ČR 111/81 Sb. se předpokládá k 1 7. 2008
[1] Výpočet spalinové cesty od jednoho spotřebiče se provede podle ČSN EN 13384-1 a pro více spotřebičů podle
ČSN EN 13384-2
[2] Např. §35, odst. 7 vyhlášky MMR č. 137/1998 Sb.
[3] Vyhláška MMR č. 499/2006 Sb.
[4] Čl. 3,1.4 ČSN 73 0810:2005
[5] Nařízení vlády Č. 190/2002 Sb.
[6] Např. ČSN EN 1856-1, ČSN EN 1856-2, ČSN EN 13063-1, ČSN EN 1806
[7] Zákon Č. 274/2001 Sb.
[8] Zákon č. 86/2002 Sb.
[9] Viz např. TPG 704 01, kde je řešena problematika vzduchu pro spalování spotřebičů na plynná paliva do 50 kW
[10] Zákon č. 86/2002 Sb.
[11] Např. Nařízení vlády č. 190/2002 Sb a Č. 163/2002 Sb